Kultura: Adapter.pl, czyli kino w internecie

Kultura: Adapter.pl, czyli kino w internecie

Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych oraz niesłyszących, stworzyła dedykowany specjalnie dla nich portal filmowy adapter.pl. Aktualnie znajduje się na nim około 200 polskich filmów z napisami oraz audiodeskrypcją, w tym także adaptacje lektur szkolnych. Portal cały czas się rozwija. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości na stronie można będzie obejrzeć także filmy zagraniczne.

Fundacja „Katarynka” na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu działa od 7 lat. Niestety, dostępność audiodeskrypcji w telewizji jest wciąż bardzo mała, mimo pewnych prawnych regulacji obowiązujących w Polsce. Dotyczy to także filmów wyświetlanych w kinach.

– Zauważyliśmy jednak, że pomimo tej sytuacji, znacznie zwiększyła się dostępność do internetu. Uznaliśmy więc, że najprościej będzie przenieść kino do sieci. Dzięki dostępowi do filmów bezpłatnie przez 24 godziny, dajemy osobom niepełnosprawnym zamieszkującym małe miejscowości możliwość stałego obcowania z kulturą. Średnio z portalu korzysta około 40 tys. użytkowników – tłumaczy Justyna Mańkowska z Fundacji „Katarynka”

Adapter.pl nie ogranicza się tylko do osób niewidomych i niesłyszących. Korzystają z niego również seniorzy, a także nauczyciele w ośrodkach specjalnych, gdzie przebywają uczniowie niewidomi, słabowidzący lub z niepełnosprawnością intelektualną.

– Audiodeskrypcja stała się dla nich narzędziem, które pomaga w zrozumieniu treści filmowych i ukrytych znaczeń w obrazie, które nie zawsze są takie oczywiste dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dodatkowy komentarz pozwala uczniom skupić się na ważnych i kluczowych rzeczach w przekazywanej historii filmowej – zwraca uwagę Justyna Mańkowska.

Aktualnie na portalu dostępnych jest około 200 polskich filmów, w także adaptacje filmowe lektur szkolnych. W przyszłym roku, jeśli fundacji uda się pozyskać dofinansowanie, jest plan, aby poszerzyć repertuar także o kino zagraniczne. W obecnym kształcie portal działa dzięki wsparciu PFRON, MKiDN oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

– Jesteśmy również otwarci na sugestie naszych odbiorców odnośnie filmów, które chcieliby obejrzeć. Jeśli mamy możliwość ich pozyskania i opracowania, trafiają one później na naszą stronę – podkreśla Justyna Mańkowska

Praca nad stworzeniem audiodekrypcji do filmu trwa 2 tygodnie. Najpierw należy napisać skrypt, następnie konsultowany jest on z osobą niewidomą,  jeszcze raz redagowany i dopiero nagrywany. Zanim jednak rozpocznie się cały proces, należy pozyskać licencję na film.

– W tym celu rozmawiamy ze studiami filmowymi oraz dystrybutorami o tym, jakie filmy mogą nam udostępnić. W związku z tym, że nie pobieramy żadnych opłat za oglądanie, nie pojawiają się na portalu żadne nowości kinowe. To kwestia praw i pieniędzy, bowiem żaden dystrybutor nie udostępnia  filmów darmowo – wyjaśnia Justyna Mańkowska

Fundacja „Katarynka” nie jest jedyną organizacją propagującą audiodeskrypcję. W Polsce nurt ten cały czas prężnie się rozwija nie tylko w obszarze kultury, ale od 2012 r. również w świecie sportu. Dzięki fundacji audiodeskrypcja dostępna jest na kanałach takich jak: NSPORT + oraz Polsat Sport.

– Współpracujemy na stałe ze stadionem Narodowym, Legią Warszawa, komentujemy także żużel, koszykówkę oraz piłkę siatkową – wylicza Justyna Mańkowska. – Gdy zaczynaliśmy, trudno było nam dotrzeć do osób niewidomych, które chciały i nie bały się wyjść do kina czy teatru. Teraz jest tak dużo chętnych, że niestety musimy odmawiać, gdyż brakuje nam biletów na pokazy filmowe z audiodeskrypcją – dodaje.

Warto podkreślić, że Fundacja „Katarynka” wspólnie z Fundacją „ Siódmy Zmysł”  realizuje innowacyjny projekt pn. „AudioMovie”. Jest to aplikacja na smartfony, dzięki której każdy będzie mógł pójść do kina i odtworzyć sobie audiodeskrypcję u siebie na telefonie.

Szerzej o projekcie „AudoiMovie” napiszemy wkrótce.

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17031