Kultura: 16 dni kultury bez barier

Kultura: 16 dni kultury bez barier

Pokazy filmowe, spektakle, wystawy – sztuka w wielu formach stanie się dostępna dla osób niepełnosprawnych podczas Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier (WFKBB), który w tym roku upłynie pod hasłem „Nie bój się chcieć”.

Wydarzenie, które od pięciu lat udowadnia, że sztuka może być dostępna dla każdego, do tej pory było znane jako Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Jubileuszowa edycja będzie trwała znacznie dłużej – od 29 września do 15 października. W tym czasie odbędzie się szereg wydarzeń dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, intelektualnymi i ruchowymi.

Tegoroczne hasło nie bez powodu brzmi „Nie bój się chcieć”. To tytuł piosenki z filmu „Zwierzogród” – pierwszej animacji Disneya w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

– Chcemy, by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać – mówi Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.

W wydarzenie włączyły się domy kultury, teatry, muzea, biblioteki, kina, galerie sztuki i inne instytucje, w których kwitnie życie kulturalne. Z ich oferty będzie można skorzystać m.in. poprzez audiodeskrypcję, tłumaczenia na Polski Język Migowy czy napisy dla niesłyszących. Szczegółowy program oraz informacje na temat rezerwacji biletów można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu (http://www.wtkbb.pl/)

– Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania – zachęca Anna Żórawska.

https://www.youtube.com/watch?v=C4UNtDnf6gI

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa i Bemowskie Centrum Kultury. Partnerem Festiwalu jest Disney Polska. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Redakcja Razem z Tobą jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16473 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.