Kujawsko-pomorskie: Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji

Kujawsko-pomorskie: Zrób kolonoskopię – bezpłatnie i bez rejonizacji
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Zgłoszenia na badania przyjmuje osiemnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany  są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.   

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Wolne miejsca na badania dostępne są jeszcze w osiemnastu z nich (w Szpitalu Powiatowym w Chełmży wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).  

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w liczbach:

  • z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 12 tysięcy osób
  • w ramach programu zbadamy blisko 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa
  • zgłoszenia na badania przyjmuje jeszcze 18 placówek w regionie. 

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizacja kontynuowana jest w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokombadania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i Cbadania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program profilaktyki upadków dla seniorów. 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego 
Print Friendly, PDF & Email