Kredyt konsolidacyjny, refinansowy – receptą na kryzys?

Kredyt konsolidacyjny, refinansowy – receptą na kryzys?
Fot. Adminstrator

Wszędzie rosnące ceny – paliwo, żywność, opłaty za czynsz i media. Inflacja, która w ostatnim czasie nabrała tempa przy naszych stałych dochodach lub niewielkich podwyżkach zaczynają coraz bardziej być odczuwalne w naszym portfelu. A co mają powiedzieć jeszcze posiadacze kredytów – Czy zatem kredyt konsolidacyjny i refinansowy to dobra recepta na czasy kryzysu?

Kredyt konsolidacyjny i refinansowy – czym się różnią?
Cechy i zalety obydwu produktów bankowych są takie same. Kredyt konsolidacyjny to produkt, który służy klientom posiadającym już kilka produktów bankowych np. kredyt gotówkowy, karta kredytowa, debet w koncie. Konsolidacja tych kredytów i zamienienie na jeden przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty na pewno może obniżyć miesięczną ratę, która okaże się niższa niż dotychczas.
Kredyt refinansowy zazwyczaj stosowany jest w przypadku przeniesienia posiadanego przez nas kredytu gotówkowego lub hipotecznego do innego banku, który aktualnie posiada ciekawą promocję w swojej ofercie.

Na co zwracać uwagę by była to dobra decyzja
Jak to zwykle w instytucjach bankowych pamiętaj o opłatach i dokładnie sprawdź jakie wiążą się z tym konsekwencje. Mimo niewątpliwych zalet jakie ma ten produkt, są pewne rzeczy które należy przemyśleć i dokładnie przeliczyć:
– wydłużenie okresu spłaty – spowoduje to wzrost odsetek jakie będziesz musiał oddać do nowego banku,
– prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – to koszt, którym banki często utrudniają nam możliwość przejścia do innego banku. Warto więc przeliczyć czy zaoszczędzone pieniądze na racie pozwolą pokryć początkową kwotę prowizji,
– prowizja za udzielenie kredytu w nowym banku – warto sprawdzić jej wysokość,
– dodatkowe koszty – oprocentowanie to nie jedyny koszt kredytu – warto zwrócić uwagę na ubezpieczenia, które czasem są obligatoryjne.

Co obecnie się opłaca?
Trudno więc w jednoznaczny sposób określić, czy każdemu taki produkt się opłaci. Wszystko jest kwestią indywidualną, dla niektórych to ostateczność by unormować swoje finanse domowe dla innych kwestia, którą warto przemyśleć.
Aktualna sytuacja rynkowa, jak wskazuje szereg doradców bankowych i finansowych, to dobry moment do skorzystania z kredytu refinansowego dla osób, które kupowały mieszkania na kredyt w czasie ostatniego kryzysu finansowego po upadku banku Lehman Brothers. Dominowały wtedy marże kredytów między 3 – 4 %. Aktualnie są one na poziomie nawet w okolicach 1 %.
Dla porównania, dla małżeństwa które kupowało mieszkanie wartości 250 000 na 30 lat przy marży 3 % rata wynosić może aktualnie ok. 1823 zł, przenosząc kredyt do banku z marżą 1 % rata spadnie do ok. 1490 zł. Różnica w 1 miesiącu wyniesie więc 333 zł. Gdyby przemnożyć to przez 28 lat kredytu, które pozostaną jeszcze do spłaty zyskać można więc ok. 111 888 zł. Widać więc niewątpliwą zaletę produktu, jeśli jest on dobrze zrozumiany i zaciągnięty w odpowiednim czasie.
  B.R. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8217

Print Friendly, PDF & Email