Kraska: W święta Bożego Narodzenia limity dotyczą osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić

Kraska: W święta Bożego Narodzenia limity dotyczą osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić
Fot. Pixabay

Pięcioosobowy limit osób uczestniczących w świętach Bożego Narodzenia dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska.

Na antenie TVP Info wiceminister resortu zdrowia odniósł się do kwestii limitów osób uczestniczących w rodzinnych spotkaniach świątecznych.

– Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków bardzo ważne, chętnie spotykamy się w gronie bliskich – szczególnie w wieczór wigilijny, dlatego w tej chwili informacja o ograniczeniu liczby osób uczestniczących w tego rodzaju spotkaniach rozgrzała do czerwoności. W tej chwili to rozporządzenie dotyczące świąt jest jeszcze w obróbce i nie zostało opublikowane – powiedział Kraska. Zaznaczył, że w poniedziałek „kończą się konsultacje społeczne”.

– Chcemy, aby w czasie świąt Bożego Narodzenia kontakty międzyludzkie były jednak jak najmniejsze – oświadczył wiceminister. – To nie będzie dobry czas, abyśmy spotykali się w dużym kręgu rodzinnym, ale oczywiście – jeśli mieszkamy w jednym miejscu i jest nas np. dziesięć osób, to oczywiście wieczerzę wigilijną w takim gronie możemy spędzić – powiedział minister Kraska.

Wyjaśnił, że pięcioosobowy limit dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić. – Tak jest w projekcie – podkreślił Kraska. Dodał, że w wielu krajach europejskich podobne zalecenia są przyjmowane.

Zaznaczył, że epidemia koronawirusa do świąt nie wygaśnie i celem ograniczeń jest zminimalizowanie liczby zakażeń.

Pytany o mechanizmy, które wymuszą na obywatelach ostrożność w kontaktach z bliskimi, o limity wyjazdów za granicę oraz możliwość przemieszczania się między województwami, czy miastami, Kraska powiedział, że „to, czy będą wprowadzone limity w wyjazdach będzie zależało od stanu epidemii w kraju”. – Niestety, epidemia ma nieprzewidywalny przebieg – ocenił. – Jeżeli zakażeń będzie zdecydowanie więcej, niż obecnie, jeśli będzie więcej osób w szpitalach, więcej osób będzie korzystało z respiratorów, wtedy zaostrzenia, rygory będą silniejsze – zapowiedział wiceminister.

Pytany o plany rządu po 27 grudnia, powiedział, że sylwestra obywatele powinni spędzić w gronie najbliższych osób. – Nie planujmy sylwestra hucznego, ale raczej spokojnego, także bez fajerwerków – powiedział Kraska.

Pytany o możliwość poruszania się po galeriach handlowych przy maksymalnym reżimie sanitarnym powiedział, że „wszystkie zalecenia rządu powinny być stosowane”. – Jeżeli będzie zalecenie mierzenia temperatury każdemu, kto wchodzi do galerii, to musi to być respektowane. Ilość osób, która może w danym momencie być w galerii, też można dość łatwo wyliczyć – jest ochrona, która liczy klientów wchodzących do dużego supermarketu – powiedział Kraska.

Wiceminister resortu zdrowia zaapelował również do ozdrowieńców o oddawanie osocza. „Ważne, by osoby, które przechorowały COVID-19 i są zdolne do oddania osocza, chętnie je oddawały naszym chorym”, bo – jak podkreślił – „jest to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować w laboratorium”. Postawę prezydenta Andrzeja Dudy, który w poniedziałek oddał osocze, minister zdrowia nazwał „szlachetnym gestem”.

Wyjaśnił, że w trakcie oddawania osocza pobierane są trzy jednostki – „każda to ok. 200 mililitrów”. – Szacujemy, że dziennie do polskich stacji krwiodawstwa trafia ok. tysiąca jednostek. Na piątek mieliśmy ok. 3 tys. jednostek osocza. Zapotrzebowanie, jakie zostało zgłoszone przez polskie szpitale wynosi ponad 500 jednostek, czyli dość spory zapas tego osocza pozostawał – zwrócił uwagę minister. (PAP)

Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email