Kraska: Uruchomienie rozlewni szczepionek możliwe dopiero jesienią

Kraska: Uruchomienie rozlewni szczepionek możliwe dopiero jesienią
Fot. Pixabay

Planujemy budowę linii do rozlewania szczepionek. Jej uruchomienie będzie możliwe dopiero jesienią – poinformował w czwartek wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

– Planujemy budować linię do rozlewania szczepionek. To być może za kilka tygodni się stanie. Uruchomienie takiej linii będzie możliwe dopiero na jesieni – powiedział na antenie TV Republika wiceminister zdrowia.

Przekazał, że „jest prowadzona rozmowa z jedną firmą, ale to są rozmowy poufne, więc nie może zdradzić nazwy”.

– Jest to także nadzieja dla Polski, że ta szczepionka będzie tutaj rozlewana w naszym kraju, więc będzie u nas na miejscu. Może wtedy także dostawy do naszego kraju, do naszych obywateli będą zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skoordynowane – wskazał Kraska.

Kilka dni temu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w rozmowie z Polsat News, że za kilka tygodni ruszy w Polfie Tarchomin, jako spółce Skarbu Państwa, rozlewnia szczepionki przeciw Covid. – Kończy się przygotowanie linii, która kosztem 40 mln zł została przygotowana do tego – poinformował.

Jak tłumaczył, jeśli chodzi o produkcję szczepionki, to kwestia „na lata” i bardzo kosztowna. – W produkcję potrzeba zainwestować ok. 3 mld zł, co nie znaczy, że nie będziemy tego robić – dodał. (PAP)

Katarzyna Krzykowska
Print Friendly, PDF & Email