Kraska: Szczepionek przeciwko grypie nie powinno zabraknąć

Kraska: Szczepionek przeciwko grypie nie powinno zabraknąć
Fot. Pixabay

Szczepionek przeciwko grypie nie powinno zabraknąć – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że szczepionki skupywane obecnie przez Agencję Rezerw Materiałowych to dodatkowa pula, która będzie także przeznaczona dla Polaków.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln. Minister zdrowia informował też wcześniej, że w porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy szczepionek. – Są one powyżej połowy miliona – mówił Niedzielski.

Pytany o te szczepionki podczas konferencji prasowej wiceminister Kraska powiedział, że „mówimy o szczepionkach przeciwko grypie. To jest te 2,5 mln, które będą dostępne w refundacji, ale także dla osób, które będą chciały je kupić w aptece. To, co w tej chwili skupuje Agencja Rezerw Materiałowych, to dodatkowa pula, która będzie także przeznaczona dla Polaków”. Dodał, że to oznacza, że „to nie będzie jakaś rezerwa, która będzie trzymana w Agencji Rezerw Materiałowych, tylko będzie ona udostępniona dla Polaków. Myślę, że tych szczepionek nie powinno zabraknąć”.

Zapytany, ile szczepionek na grypę dotychczas trafiło na polski rynek, odparł, że w poprzednim tygodniu do Polski trafiło 400 tys., w tym ma trafić 500 tys. – Wiem, że w pierwszych dwóch tygodniach września były dostawy po 200 tys., więc to jest spora liczba. To są także szczepionki, które trafiają do różnych firm, bo firmy także zakontraktowały szczepionki dla swoich pracowników – dodał.

Dopytany o harmonogram następnych dostaw powiedział: „z tego co widziałem, ten harmonogram jest rozpisany na cały październik, ale także i w grudniu będą one do Polski docierać”. – Przypominam, że najlepszym okresem na szczepienia jest listopad i grudzień, bo najczęściej grypa atakuje w styczniu, lutym, marcu. Czyli jeżeli zaszczepimy się w tych dwóch miesiącach nasza odporność na ten szczyt zachorowania na grypę będzie największa i wtedy łatwiej nam bronić się przed tym wirusem grypy – dodał Kraska.

Na 50-procentową refundację szczepionki przeciw grypie mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią COVID-19. Szczepionki przeciw koronawirusowi na rynku jeszcze nie ma.

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email