Kraska: Próbujemy wprowadzać metodę podawania chorym z COVID-19 osocza ozdrowieńców

Kraska: Próbujemy wprowadzać metodę podawania chorym z COVID-19 osocza ozdrowieńców

Metoda polegająca na podawaniu osobom chorym na COVID-19 osocza zawierającego przeciwciała ozdrowieńców daje dobre efekty w krajach, gdzie jest stosowana. My także próbujemy ją wprowadzać – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Jest terapia, która polega na podawaniu osobom chorym osocza zawierającego przeciwciała ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem. To w wielu krajach daje dobre efekty. My także próbujemy tę metodę wprowadzać – powiedział wiceminister w TVP Info.

– Terapia polega na podawaniu przeciwciał, które będą niszczyły koronawirusa u osób chorych. Myślę, że jest to dość dobra metoda i skuteczna. Na pewno będzie przybywało osób, które są zdrowe i będą posiadały przeciwciała – dodał.

Kraska wskazał, że w Warszawie jeden ośrodek intensywnie pracuje nad zagadnieniem.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie poinformował w sobotę 11 kwietnia, że rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19. Placówka zapowiadała, że pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze po Świętach Wielkanocnych.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)
Źródło: PAP
Fot. Pixabay