Kraków: Wybrano miejsca przyjazne seniorom

Kraków: Wybrano miejsca przyjazne seniorom

Przede wszystkim kultura, ale też zdrowie, komunikacja miejska oraz aktywne spędzanie wolnego czasu – to głównie w tych obszarach działają tegoroczni laureaci akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. W czwartek (5 grudnia), podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków poznaliśmy instytucje i firmy, które w swojej ofercie mają przedsięwzięcia, produkty i usługi dostosowane do potrzeb starszych mieszkańców miasta.

Akcja „Miejsce przyjazne seniorom” jest odpowiedzią na oczekiwania krakowskich seniorów, którzy potrzebują i poszukują miejsc, w których mogą czuć się dobrze i komfortowo, a także takich, które oferują aktywne i ciekawe możliwości spędzania czasu.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie działających na terenie Krakowa instytucji: kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej, a także kawiarni, sklepów i innych miejsc, które odpowiadają na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek dopasowanych do oczekiwań seniorów.

Tytuły i certyfikaty „Miejsca przyjaznego seniorom” otrzymali:

 • Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13);
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (ul. Prądnicka 80);
 • Krakowskie Biuro Festiwalowe (ul. Wygrana 2);
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie (ul. św. Wawrzyńca 13);
 • Ośrodek Kultury im C.K. Norwida (os. Górali 4-5);
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie (ul. Na Błonie 15).

Wyróżnienia otrzymali:

 • Art Cafe Rio (ul. św. Jana 2);
 • Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Bieżanów” (ul. Aleksandry 11);
 • Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 (al. Focha 39);
 • MEDIKOL Magdalena Baczyńska-Gabinet Praktyki Słuchu (os. Niepodległości 3a);
 • Pomoc Seniora Sp. z o.o. (ul. Cystersów 3a).

Nagrodzone miejsca mogą przez trzy lata posługiwać się specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

Dzięki tej inicjatywie systematycznie zwiększa się liczba miejsc, w których seniorzy nie tylko mogą czuć się wygodnie i bezpiecznie, ale też aktywnie i inspirująco spędzać wolny czas oraz angażować się w różne ciekawe przedsięwzięcia. W latach 2011-2018 wręczono w sumie 150 certyfikatów „Miejsce Przyjazne Seniorom” i przyznano 53 wyróżnienia. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są instytucje, biblioteki, kluby fitness, hotele, kawiarnie a nawet galeria handlowa.

Organizatorem i realizatorem akcji ze strony Gminy Miejskiej Kraków jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, a ze strony województwa małopolskiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Podczas gali przyznano także nagrody w XIII Małopolskim Plebiscycie „Poza stereotypem – Senior roku”, które trafiły do rąk Haliny Drąg oraz Marka Bochowicza, a także wyróżnienia honorowe, które otrzymali: Barbara Kawa, Helena Odroń, Marek Wągiel i Bronisław Mucha. Plebiscyt pozwala wyróżnić wyjątkowych seniorów, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych, uniwersytetach trzeciego wieku, a także są liderami lokalnych społeczności. W dotychczasowych edycjach nagrodzono 24 seniorów i przyznano 37 wyróżnień.

Laureaci akcji „Miejsce przyjazne seniorom” oraz plebiscytu „Poza stereotypem – Senior roku” odebrali certyfikaty, wyróżnienia i nagrody z rąk przedstawicieli miasta i województwa. Galę uświetnił występ Orkiestry Dętej Solvay, a licznie obecni seniorzy mieli dodatkowo możliwość zwiedzania Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Oprac. Red.
Źródło: krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl