Kraków organizatorem ME w Amp Futbolu!

Kraków organizatorem ME w Amp Futbolu!
Fot. Maciej Gillert

Władze EAFF przyznały miastu Kraków prawo do organizacji Mistrzostw Europy w Amp Futbolu w 2020 roku. Polski Związek Apm Futbolu nie kryje zadowolenia z takiego rozstrzygnięcia.

Ostatnio turniej ten rozgrywany był w Stambule. Najbliższa jego edycja będzie rozegrana w Polsce. W grze o prawo do organizacji ME były jeszcze Niemcy i Irlandia. Wyboru miasta gospodarza dokonała 3-osobowa komisja Europejskiej Federacji Ampfutbolu (EAFF), która sprawdzała i oceniała kandydatury. Przedstawiciele organizacji gościli także w Krakowie.

– Na poprzednich mistrzostwach Europy zdobyliśmy brązowy medal, więc fajnie byłoby za rok w Krakowie ten wynik poprawić. Myślę jednak, że każdy medal będzie dla nas świetny. Wiadomo, że jako Polska będziemy w gronie tych najmocniejszych ekip – mówi Mateusz Widłak, prezes AMP Futbol Polska. – Wyniki oglądalności ostatniego mundialu pokazywały nam skalę zainteresowania ampfutbolem w Polsce. Przed MŚ planowaliśmy, jak najlepiej można dotrzeć do kibiców. Był z nami Michał Pol [dziennikarz Przeglądu Sportowego – red.], była też ekipa TVP. Było duże zainteresowanie w promocję wydarzenia poprzez działania naszych ambasadorów, znanych piłkarzy, w tym Roberta Lewandowskiego. Przyznam jednak, że aż takiego zainteresowania się nie spodziewałem. To nam pomogło w tej pracy nad EURO, bo to pokazało, że można podobną, dużą i głośną imprezę zrobić w Polsce. Chcemy spróbować zapełnić stadiony – dodaje.

– Jest to dla nas wszystkich bardzo duże wyróżnienie, ale też i duże wyzwanie, ze względów i organizacyjnych i sportowych. Wszyscy będą wymagali od nas, żebyśmy na tych dwóch płaszczyznach spisali się bardzo dobrze i już teraz pracujemy nad tym, by nie zawieźć kibiców, nie zawieść wszystkich uczestników, którzy przyjadą w następnym roku do Polski, do Krakowa, walczyć o mistrzostwo Europy. Wreszcie wielka ampfutbolowa impreza trafia tam, gdzie robi się ją po prostu najlepiej – przekonuje Artur Kurzawa, kierownik reprezentacji Polski w Amp Futbolu. – Trzymam kciuki za to, żeby ekipa, która będzie ten turniej robiła, podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej niż Turcja w 2017 roku, choć trzeba przyznać, że Turcy bardzo dobrze ten turniej zorganizowali. Cały czas mam w pamięci ten mecz z udziałem kilkudziesięciu tysięcy kibiców na trybunach stadionu Beşiktaşu Stambuł [mecz obejrzało niemal 40 tys. osób – red.]. Wtedy to w finale Turcy pokonali Anglię. Mam nadzieję, że za rok w Polsce będzie podobnie i przynajmniej na meczach rozgrywanych przez polską reprezentację kibiców będziemy liczyć w tysiącach – dodaje.

Kraków jako gospodarz najbliższego EURO aktywnie włącza się w proces organizacji imprezy – także finansowo. I jak dodaje prezes Amp Futbol Polska, zaangażowanie miasta pomogło ubiegać się o prawo do organizacji ME.

– Mamy już na swoim koncie organizację ważnych imprez, tj. Mistrzostwa Europy dywizji B w Blind Football. Przed nami Mistrzostwa Europy w Ampfutbolu. Jeśli wypadnie to dobrze, to mamy szanse na kolejne wydarzenia, ponieważ w ubiegłym roku złożyliśmy dokumenty dotyczące organizacji Mistrzostw Świata w Amp Futbolu w 2022 r. – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Zarówno poprzez realizowane w mieście inwestycje, jak i organizację imprez chcemy pokazać Kraków jako miasto otwarte i równo traktujące wszystkich jego mieszkańców i gości – dodaje.

Wiele dobrego w kwestii promocji samej dyscypliny i ME w Krakowie robią także podopieczni Jerzego Brzęczka. Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Łukasz Fabiański to oficjalni ambasadorzy Amp Futbol Polska. Ampfutbolistów finansowo wspiera także ten pierwszy.

– Mamy duże wsparcie środowiska sportowego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, dziennikarzy. Ci, którzy oglądali te mecze w Meksyku, pytali czy są do zrobienia ME w Polsce – wspomina Widłak. – Główną areną zmagań podczas ME ma być stadion Cracovii. Tam planujemy rozegrać mecz otwarcia, oba półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał. A ponieważ tych meczów do rozegrania jest dużo, bo aż 48, to w planach mamy wykorzystanie stadionu Garbarni, który teraz będzie remontowany. Planujemy zagospodarować to miejsce w takie centrum turniejowe, chcemy tam zrobić trzy boiska, dostawić trybuny i tam te mecze mają w największej ilości być rozgrywane. Cały czas rozmawiamy też o stadionie Wisły, być może kilka spotkań trafi na ten stadion, w tym jakiś mecz naszej reprezentacji – dodaje.

– Ampfutbol przy okazji ostatnich MŚ stał się dość popularną dyscypliną, więc liczę na to, że te wszystkie „lajki”, „serduszka”, komentarze, artykuły i inne formy wsparcia, przekują się na stadiony i czy to będzie stadion Garbarni, Cracovii czy Wisły, to ludzie przyjdą nas oglądać i wspierać – zaznacza Kurzawa. – Będzie to dla całego sztabu trenerskiego, jak i dla mnie, wyjątkowy turniej, bo jesteśmy z Krakowa, więc mamy taką dodatkową motywację, by wyszedł nam jak najlepiej.

Władze AMP Futbol Polska na ten moment nie planują biletowania imprezy. Najprawdopodobniej będzie więc obowiązywał wstęp wolny.

Fot. Maciej Gillert
Print Friendly, PDF & Email