Koronawirus nie odpuszcza. Strefa żółta na terenie całego kraju

Koronawirus nie odpuszcza. Strefa żółta na terenie całego kraju
Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś o wprowadzeniu nowych obostrzeń na terenie całego kraju. Od soboty strefą żółtą stanie się cały kraj. Maseczki będą wiec obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej.

– Mija 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń. Jesienią ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć – zdecydowanie i kategorycznie, korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE – zaznaczył na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał także dane dotyczące liczby łóżek i respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Na dziś zajętych jest 4138 łóżek (na 9,5 tys. dostępnych). – Przeprowadzamy działania, które spowodują, że zwiększy się liczba łóżek o kilka tysięcy. Mamy blisko 60% wolnych łóżek, więc sytuacja jest bezpieczna. Chcemy działać wyprzedzająco – mówił dziś Morawiecki. – Mamy ok. 500 wolnych respiratorów. To stanowi ok. 2/3. Mamy ponad 500 respiratorów w magazynach i dalszą liczbę, która jest dostępna i która wiąże się z zakupami – dodał.

Strefa żółta w całym kraju

– Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie – poinformował dziś premier Morawiecki. – Od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem – dodał.

Warto jednak podkreślić, że nadal obowiązywała będzie także strefa czerwona, która aktualizowana będzie w każdy czwartek.

Jak zaznaczył premier, rząd chce wypłaszczyć krzywą wzrostu zachorowań. – Wiemy doskonale, że w Belgii, Holandii, Francji czy Hiszpanii i Włoszech dochodziło do dramatów, gdzie szpitale nie były dostępne. Chcemy, żeby u nas do tego nie doszło – zaznaczył Morawiecki.

Nowe obostrzenia w „żółtych” strefach to między innymi ograniczenie liczby gości podczas imprez okolicznościowych – do 75 osób (to ograniczenie wejdzie w życie od 17 października). Od najbliższej soboty w restauracjach będzie obowiązywał limit – 1 osoba na 4 m². Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte do 22:00 (ostatnie ograniczenie dotyczy stref czerwonych).

Wydarzenia kulturalne będą mogły być organizowane z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej i max. 100 osób w plenerze. W kinach będzie mogło być zajętych 25% miejsc.

W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach także zostanie wprowadzony limit 1 osoby na 5 m². Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m². Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się przy 25 proc. widowni.

Zgromadzenia będą możliwe do 150 osób, a odległość między poszczególnymi zgromadzeniami będzie musiała wynosić min. 100 metrów.

– Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku – podkreślił Morawiecki. – Jesteśmy dzisiaj kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów. I będziemy robić wszystko, żeby były zapewnione – dodał szef rządu.

Premier zaapelował także do seniorów, by ci wychodzili z domów tylko w sytuacjach koniecznych.

Zmiany w szpitalach

– Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. Najważniejsze zmiany to więcej łóżek, respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy pracowali nad tym, żeby personel medyczny był bardziej zaangażowany w walkę z pandemią – mówił dziś Adam Niedzielski. – Nowe zasady to pewien 4 segment strategii redefiniowanej. Ona musi być elastyczna. Będziemy pilnowali, żeby w przejrzysty sposób komunikować kierunki działania rządu w walce z epidemią – dodał.

Minister zdrowia potwierdził też to, co zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej – od soboty powstanie 16 szpitali koordynacyjnych (zamiast 9 szpitali wysokospecjalistycznych, które były do tej pory) – jeden w każdym województwie.

– Sprawniejsza koordynacja to zadanie wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Zdecydowaliśmy o zwiększeniu zakresu zadań tych zespołów i wzmocnieniu ich składu. Dołączą przedstawiciele NFZ, przedstawiciele szpitali koordynacyjnych – zaznaczył Niedzielski.

Jak dodał minister zdrowia – zniesiony zostanie obowiązek wystąpienia czterech objawów do zdalnego zlecania testu wymazowego w kierunku koronawirusa przez lekarza POZ.

Print Friendly, PDF & Email