Korea Płd.: Władze zatwierdziły szczepionkę AstraZeneca. Szczepienia od 26 lutego

Korea Płd.: Władze zatwierdziły szczepionkę AstraZeneca. Szczepienia od 26 lutego
Fot. Pixabay

Władze Korei Południowej zatwierdziły w środę szczepionkę firmy AstraZeneca dla wszystkich dorosłych, w tym seniorów. To pierwsza szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do użycia w tym kraju. Szczepienia mają ruszyć 26 lutego – podała agencja prasowa Yonhap.

Koreańskie ministerstwo bezpieczeństwa żywności i leków dopuściło do użycia preparat brytyjsko-szwedzkiego koncernu pod warunkiem, że przekaże on dodatkowe dane dotyczące prób klinicznych trzeciej fazy z udziałem osób powyżej 18. roku życia.

Resort zezwolił na podawanie szczepionki AstraZeneca wszystkim dorosłym, ale zalecił ostrożność przy szczepieniu nią osób w wieku 65 lat i starszych. Wcześniej panel ekspertów ocenił, że nie ma wystarczających danych na temat jej skuteczności w tej grupie wiekowej.

Ostrożność Seulu wynika z pojawiających się na świecie kontrowersji dotyczących skuteczności preparatu AstraZeneca u seniorów. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię dotyczącą podawania preparatu AstraZeneca osobom dorosłym, ale niektóre kraje UE ogłosiły, że nie będą jej stosować u osób starszych – pisze Yonhap.

AstraZeneca ma zacząć dostawy preparatów do Korei Płd. 24 lutego, a szczepienia określonych grup priorytetowych, w tym pracowników służby zdrowia i pacjentów sanatoriów, mają ruszyć 26 lutego.

Andrzej Borowiak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email