Kochają życie

Fot. Monika Szałas
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Fot. Monika Szałas
Fot. Monika Szałas

Wiedzą, że życie jest cenne, dlatego zachęcają kobiety, by dbały o siebie. 19 października Amazonki po raz kolejny wyszły na ulice miasta, żeby w Marszu Zdrowia przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka i troska o zdrowie.

– Przybyliśmy tutaj, by razem cieszyć się życiem, nie zapominając o zdrowym stylu życia, dbaniu o własne zdrowie fizyczne, ale i psychiczne, bo każdy z nas składa się z ducha i ciała. Naukowcy to podkreślają i udowadniają: trzeba zadbać i o jedną stronę, i o drugą. Dzisiaj chcemy szczególną uwagę zwrócić na chorobę, z którą nam, Amazonkom, przyszło się zmierzyć – mówiła prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek Danuta Tchorowska.

Jak zaznaczyła prezes ESA, coraz więcej kobiet mierzy się z tym problemem, ponieważ zachorowalność na raka piersi ciągle wzrasta.

– Przewiduje się, że w 2025 roku ten wzrost będzie o 50 procent większy. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej wyleczenie. Cieszmy się zdrowiem, manifestujmy naszą radość, pamiętajmy o badaniach i profilaktyce – zaznaczyła Danuta Tchorowska.

„Nie trać czasu na dumanie, idź kobieto na badanie”

Organizatorzy zachęcają do dbania o siebie, oferują również możliwość wykonania podstawowych badań oraz badania mammograficznego w mammobusie. Warto podkreślić, że od niedawna elblążanki mogą przebadać się z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu.

– Specjalnie dla kobiet zakupiliśmy niedawno najnowszy aparat mammograficzny. Zapraszamy wszystkie panie. Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – jest niezmiernie ważna, bo wtedy leczenie jest szybsze, krótsze i pomyślniejsze. A żyć warto, proszę państwa. Naprawdę warto żyć – mówiła Elżbieta Gelert, posłanka i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Dbałość o zdrowie bywa trudną walką, dlatego ważne jest, by mieć przy sobie bliskich, dzięki którym łatwiej jest zachować motywację i odnaleźć siłę. – Jestem towarzyszem Amazonki, wspieram żonę od 50 lat – podkreślił Andrzej Stankiewicz. – Czułam, że potrzebuję tutaj przyjść. Mam w rodzinie osobę z nowotworem piersi. Jako bliscy pomagamy tak, jak tylko możemy – dodała Eulalia Nikoporowicz.

Wiedza i świadomość

Marsz Zdrowia „Kocham Cię, Życie” skupia elbląskie Amazonki, ich bliskich, przyjaciół i sympatyków, a także dzieci i młodzież. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek od lat prowadzi w szkołach spotkania edukacyjne, na których przekazuje wiedzę na temat raka piersi, zwiększając wiedzę i świadomość uczniów na ten temat. Ci z kolei przyczyniają się do szerzenia idei troski o zdrowie, biorąc udział w konkursie na hasło promujące profilaktykę. Wśród banerów znalazły się takie hasła jak: „Zdrowo pij, lepiej żyj”, „Nie trać czasu na dumanie, idź kobieto na badanie” czy „Rak? Nie, dzięki. Zbadam piersi!”. Konkurs jest już tradycyjnym elementem marszu.

– Wspieram Amazonki w marszu, żeby po prostu pomagać. Najważniejsza w profilaktyce raka piersi jest świadomość tego, że da się to wyleczyć – powiedziała Aleksandra Rudzińska, uczennica Zespołu Szkół Technicznych.

Motywujące do troski o zdrowie hasła zostaną poddane trwającemu do końca października głosowaniu, a najlepsze z nich – nagrodzone.