Kobiety mają niższe prawidłowe ciśnienie krwi

Kobiety mają niższe prawidłowe ciśnienie krwi
Fot. Pixabay

Kobiety mają niższy od mężczyzn prawidłowy zakres ciśnienia krwi – odkryli naukowcy z Cedars-Sinai Smidt Heart Institute w USA.

Wyniki swojego badania opublikowali w piśmie „Circulation”.

Aktualnie obowiązujące wytyczne stanowią, że kobiety i mężczyźni mają ten sam prawidłowy zakres ciśnienia krwi. Jednak najnowsze ustalenia pokazują, że to nieprawda.

– Nasze nowe badanie dowiodło, że takie uniwersalne podejście do ciśnienia krwi może być szkodliwe dla zdrowia kobiet – mówi dr Susan Cheng, kardiolog i gówna autorka publikacji. – W oparciu o uzyskane wyniki zalecamy, aby społeczność medyczna ponownie oceniła wytyczne dotyczące norm ciśnienia krwi, tym razem z uwzględnieniem różnic między płciami.

Pierwsza wartość w odczycie ciśnienia krwi nazywana jest ciśnieniem skurczowym; mierzy ona siłę wywieraną przez krew na ściany tętnic podczas skurczu serca. Druga liczba oznacza ciśnienie rozkurczowe, czyli ciśnienie krwi w fazie spoczynkowej, pomiędzy uderzeniami serca.

Od lat za górną normę ciśnienia skurczowego u dorosłej osoby uważa się 120 mmHg. Utrzymujący się wyższy poziom tej wartości oznacza nadciśnienie, które jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, niewydolność serca i udar.

W swoim najnowszym badaniu dr Cheng i jej zespół przeanalizowali pomiary ciśnienia krwi przeprowadzone w czterech innych dużych eksperymentach. W sumie obejmowały one ponad 27 tys. uczestników, z czego 54 proc. stanowiły kobiety.

Naukowcy ustalili, że podczas gdy wartość 120 mmHg była progowa, jeśli chodzi o ryzyko u mężczyzn, to u pań było to już 110 mmHg, a nawet nieco mniej. Poziomy skurczowego ciśnienia krwi, które przekraczały te progi, wiązały się z ryzykiem rozwoju wszystkich wspomnianych wyżej chorób chorób sercowo-naczyniowych.

– Musimy więc ponownie przemyśleć to, co uważaliśmy za „normalne” ciśnienie krwi, które może uchronić kobietę lub mężczyznę przed chorobą serca lub udarem – uważa dr Cheng.

Jak dodaje, jej zespół już wcześniej dowiódł, iż naczynia krwionośne kobiet starzeją się szybciej niż mężczyzn. Opublikowane w zeszłym roku badania Cheng potwierdziły, że kobiety ze względu na nieco inną fizjologię mogą być bardziej podatne na rozwój pewnych typów chorób układu krążenia w różnych okresach życia.

– Jeśli idealny fizjologiczny zakres ciśnienia krwi jest rzeczywiście niższy dla kobiet, należy ponownie ocenić obecne podejście klinicystów, co pomoże z równą skutecznością chronić obie płcie – komentuje dr Christine Albert, która także uczestniczyła w badaniu. – Ta bardzo ważna praca, która ma liczne implikacje kliniczne.

W kolejnym kroku naukowcy planują zbadać, czy kobiety powinny być leczone z powodu nadciśnienia, gdy ich skurczowe ciśnienie krwi jest wyższe niż 110 mmHg, ale nadal niższe niż przyjmowana obecnie wartość 120. (PAP)

Katarzyna Czechowicz / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email