Klinika „Budzik” będzie budzić dorosłych

Klinika „Budzik” będzie budzić dorosłych

Wczoraj uroczyście rozpoczęto budowę nowej kliniki, która powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, będącego partnerem medycznym przedsięwzięcia. „Budzik” dla dorosłych będzie dysponować najnowocześniejszą technologią.

Data wczorajszej uroczystości nie była przypadkowa – to 12. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod klinikę „Budzik” dla dzieci, którą uruchomiła Fundacja „Akogo?”. To pierwszy w kraju wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Działa on od lipca 2013 roku. W tym czasie wybudziło się tu ponad 60 dzieci.

Projekt „Budzik dla dorosłych” fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

W marcu 2019 r. na budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych niemal 40 mln złotych przeznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Środki te pochodzą właśnie ze wspomnianego Funduszu Sprawiedliwości, który pieniądze zasądzane od przestępców przekazuje m.in. na ratowanie życia i zdrowia osób, które poważnie ucierpiały w wyniku przestępstw, w tym wypadków drogowych.

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Wykorzystany zostanie także sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin i bliskich pacjentów, co jest szalenie istotne dla programu wybudzania. Zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie, nie będą płacić za pobyt w klinice.

Rocznie w Polsce w śpiączkę zapada ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy.

Budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych honorowym patronatem objęła żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2022 roku.

Oprac. Red.
Fot. i źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości