Klasy 1-3 szkół podstawowych wracają do szkół. Pozostałe obostrzenia przedłużone

Klasy 1-3 szkół podstawowych wracają do szkół. Pozostałe obostrzenia przedłużone
Fot. Adam Guz / KPRM

Minister Zdrowia Adam Niedzielski i minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek poinformowali podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że dotychczasowe obostrzenia przeciwepidemiczne zostaną przedłużone. Jedyną zmianą jest powrót klas I-III szkół podstawowych do nauki stacjonarnej od 18 stycznia.

– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – mówił na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia.

Minister Niedzielski przypomniał, że choćby Wielka Brytania pobiła niedawno rekord ponad 60 tys. zakażeń dziennie a we Francji i w Niemczech dzienna liczba zachorowań wynosi 12-15 tys. – Widzimy pewnego rodzaju przyspieszenie pandemii, co wiąże się z nowymi mutacjami koronawirusa – wskazał.

– Sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. – ocenił szef resortu zdrowia. Dodał, że czas realizacji Narodowego Programu Szczepień „wymaga od nas pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej”.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do szkół

– Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 – poinformował Adam Niedzielski.

– Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Uczniowie wspomnianych klas wrócą do szkół 18 stycznia. Pozostali uczniowie i studenci będą od tego dnia kontynuować naukę zdalną.

– Ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bo nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców – wskazał minister edukacji i nauki.

Dodał, że odbył się szereg konsultacji, w tym z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy wybranych szkół, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowano też zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3. Więcej o nich – KLIKIJ TU.

– Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Dziękuję wszystkim za konsultacje, za to, że wkładają tyle wysiłku w to, aby nauczanie było jak najbardziej bezpieczne – zaznaczył Czarnek.

Szef resortu edukacji zaznaczył także, że rozpoczęta dziś ogólnopolska akcja testowania w kierunku koronawirusa wśród nauczycieli nauczani początkowego i innych pracowników tych szkół przebiega bez zakłóceń i potrwa do piątku.

Jak zapowiedział minister zdrowia, wszystkie pozostałe obowiązujące obostrzenia zostaną utrzymane i obowiązywać będą do 31 stycznia.

Jakie zatem ograniczenia będą obowiązywać?

Zgromadzenia publiczne będą możliwe do 5 osób. Obowiązuje podczas nich obowiązek zakrywania ust i nosa. Odległość pomiędzy dwoma różnymi zgromadzeniami musi wynosić min. 100 metrów.

Wśród zasad bezpieczeństwa znalazła się również ta, mówiąca o imprezach i spotkaniach organizowanych w domu, które mają się zamykać w gronie do 5 osób spoza danego gospodarstwa domowego.

Restauracje będą mogły działać, ale tylko w systemie na wynos i w dowozie.

Działalność galerii handlowych pozostanie ograniczona – otwarte będą mogły być w nich tylko m. in. sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie i apteki.

Hotele będą mogły być otwarte tylko dla medyków. Swoją działalność będą mogły realizować także hotele pracownicze.

Zamknięte pozostaną stoki i infrastruktura sportowa (ta będzie mogła być otwarta tylko dla sportowców profesjonalnych).

Nadal obowiązywała będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób, które przybywają do Polski transportem zbiorowym.

Obowiązywać będą także aktualne obostrzenia dotyczące: zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych; limitów w sklepach spożywczych, kościołach czy komunikacji zbiorowej.

Print Friendly, PDF & Email