KE zaoferowała 400 mln euro na program dostępu do szczepionki przeciwko koronawirusowi

KE zaoferowała 400 mln euro na program dostępu do szczepionki przeciwko koronawirusowi
Fot. Pixabay

Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy 400 mln euro w postaci gwarancji na kierowany przez Światową Organizacji Zdrowia (WHO) globalny program zakupu szczepionek przeciwko nowemu koronawirusowi.

KE zdecydowała w poniedziałek o przystąpieniu do programu COVAX. Program jest kierowany przez: Global Alliance for Vaccines and Immunization (Gavi), Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO. Ma na celu przyspieszenie opracowania i produkcji szczepionek oraz zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu dla wszystkich krajów na świecie.

Celem COVAX jest zakup dla wszystkich krajów na świecie 2 mld potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi od kilku producentów do końca 2021 roku.

– Globalna współpraca jest jedynym sposobem pokonania ogólnoświatowej pandemii. (…) Komisja ogłasza dzisiaj, że wniesie wkład w wysokości 400 mln euro na rzecz COVAX, aby umożliwić współpracę w zakupie przyszłych szczepionek z korzyścią dla krajów o niskich i średnich dochodach. Jestem przekonana, że przybliży nas to do osiągnięcia naszego celu: pokonania wirusa wspólnymi siłami – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W ramach wspólnego zaangażowania UE (Komisji, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych, w szczególności Europejskiego Banku Inwestycyjnego) w celu uruchomienia zasobów na rzecz globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, Unia Europejska zamierza zmobilizować do 400 mln euro w postaci gwarancji na rzecz wsparcia programu COVAX.

Szczegółowe warunki udziału i wkładu UE zostaną określone w najbliższych dniach i tygodniach.

Udział UE w programie COVAX będzie stanowił uzupełnienie trwających negocjacji UE z przedsiębiorstwami produkującymi szczepionki. Celem tych negocjacji jest zwiększenie zdolności produkcyjnych producentów szczepionek.

Komisja Europejska stawia sobie za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii. 4 maja 2020 r. zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz na rzecz globalnego ożywienia gospodarczego.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email