KE: Do lata jesteśmy w stanie osiągnąć nasz cel i zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji

KE: Do lata jesteśmy w stanie osiągnąć nasz cel i zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji
Fot. Pixabay

Jesteśmy w stanie osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata – przekonywał we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker.

– Osiągniecie odporności jest dla nas ważne, dlatego mamy cel w postaci zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji. Jeśli do dostaw z pierwszego kwartału, które wyniosły około 107 mln dawek, doda się spodziewaną ilość szczepionki z drugiego kwartału – 360 mln dawek – to (…) będziemy mieli dość dawek, żeby osiągnąć nasz cel – powiedział przedstawiciel KE.

– Oczywiście, są to założenia oparte na przewidywanych dostawach szczepionek i to państwa członkowskie muszą je rozdysponować wśród ludności – zastrzegł.

Ze statystyk opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Europejskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) Unii nie udało się do końca marca osiągnąć wyznaczonego celu, jakim było zaszczepienie 80 proc. pracowników służby zdrowia i 80 proc. osób w wieku od 80 lat wzwyż.

– Monitorowanie wdrażania szczepionek COVID-19 (…) pokazuje, że poziom absorpcji szczepionek rośnie, ale w tempie, które sprawia, że osiągnięcie celów jest wyzwaniem w większości krajów – podsumowało ECDC w raporcie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
Print Friendly, PDF & Email