„Każdy dzień rodzica zastępczego jest bardzo ekscytujący”

„Każdy dzień rodzica zastępczego jest bardzo ekscytujący”

W piątek (24.05) w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbył się wyjątkowy koncert „Rodzina to moc”. Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała najpiękniejsze tanga, skomponowane przez najwybitniejszych muzyków. Nagrodzono też rodziców zastępczych za ich codzienny trud.

– Spotkanie z wami, to zawsze przyjemność, radość, podziw i wzruszenie, bo to na waszych barkach spoczywa obowiązek i ciężar wychowania przez 24 godziny na dobę. To wy tworzycie namiastkę domów dla tych, którzy tych domów nie mają – mówił przed koncertem Janusz Nowak, v-ce prezydent Elbląga. – Prezydent miasta, pan Witold Wróblewski, chciałby wam, za to wszystko serdecznie podziękować i życzyć wytrwałości, wielu sukcesów i dużo miłości. Ja przyłączam się do tych podziękowań i życzeń – zwrócił się do zebranych na sali.

Podczas spotkania zaprezentowano też jak wygląda standardowy dzień rodziny zastępczej od pobudki aż do późnego wieczoru, a czasem nawet nocy. Zaznaczono, że choć opieka i wychowanie dzieci wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia, to zawsze rodzicielskiej pracy towarzyszy największa nagroda – uśmiech dziecka.

– Zapewniam państwa, że każdy dzień rodzica zastępczego jest bardzo ekscytujący – przekonywała Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – Często ci, którzy nie znają tego, jak wygląda taki dzień rodzica, mówią: „Czym ty jesteś zmęczona? Przecież cały dzień jesteś w domu?”. Każdemu z nas się zdarza, że ktoś pójdzie w nie takich butach czy ubierze się w nie swoją bluzkę. Tak w życiu jest. Jednak chwile, gdy patrzymy na te zdjęcia [wyświetlone zostały zdjęcia dzieci z wakacyjnych wyjazdów – red.], na uśmiechy dzieci, to one rekompensują nam wszystko. Na zdjęciach nie widać, że dzieci są czyjeś, dzieci są nasze i nikt z państwa by nie rozpoznał, które są w systemie rodziny zastępczej, a które to dzieci biologiczne. Jeszcze raz chylę czoło przed wami, rodzicami rodziny zastępczej – zakończyła wystąpienie dyrektor Kulesza.

Jeszcze przed koncertem wyróżniono dwoje rodziców zastępczych. Byli to Ewa i Krzysztof Żałabowscy, a także Michał i Agata Grędzińscy. Ponadto wyróżniono Arletę Kocemb a nagrodę ufundowaną przez firmę „Meble Wójcik” otrzymała Henryka Zielińska.

Kulminacyjnym momentem piątkowego wieczoru był koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Zebrani zostali zabrani w muzyczną podróż po najpiękniejszych tangach. Znakomitym połączeniem było prezentowanie scen z filmów, podczas gdy muzyka była wygrywana na żywo przez orkiestrę. Znakomicie wyszła projekcja sceny z filmu „Zapach kobiety”, kiedy to niewidomy emerytowany pułkownik Frank Slade (w tej roli Al Pacino) w jednej z restauracji tańczył tango z Donną (Gabrielle Anwar). Połączenie tej sceny z muzyką wygrywaną przez orkiestrę obecną na sali dało niebagatelny efekt. Niemal godzinny koncert został nagrodzony gromkimi brawami.