Karmienie piersią - dlaczego jest tak ważne?

Karmienie piersią - dlaczego jest tak ważne?
Fot. Adminstrator

Eksperci podkreślają, że mleko matki to cud natury. Wiedzą, że to nie poszczególne składniki, a cała ich kompozycja sprawia, że jest ono tak wyjątkowe. Zawiera bowiem większość niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych w unikalnych proporcjach i w odpowiednich ilościach. Gdy karmienie piersią nie jest możliwe, należy wybrać mleko modyfikowane o składzie inspirowanym pokarmem matki.

Pierwsze lata życia dziecka to wyjątkowo ważny okres w jego rozwoju. Wówczas kształtuje się układ pokarmowy, nerwowy czy odpornościowy malucha. Odpowiednie żywienie w tym czasie może zapobiec rozwojowi wielu poważnych schorzeń w przyszłości, m.in. cukrzycy typu 2, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet niektórych nowotworów. Podstawą diety niemowlęcia powinno być mleko matki – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka.

– W trakcie karmienia piersią dobroczynne bakterie kolonizują jelita dziecka, wprowadzając odpowiednią równowagę mikrobioty jelitowej, a to z kolei ma istotne znaczenie w walce z infekcjami czy zapobieganiu alergiom. Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Halina Dudek, ekspert Bebilon 2.

W skład kobiecego mleka wchodzą aminokwasy, nukleotydy biorące udział w wielu procesach metabolicznych, długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które aktywnie wspierają prawidłowy rozwój wzroku i mózgu, białka, przeciwciała, enzymy, hormony, czynniki wzrostu, witaminy i składniki mineralne oraz oligosacharydy. W mleku mamy występuje ponad 1000 różnych krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów w stosunku 9:1, które odwzorowują ok. 100 struktur. Co ciekawe, kobiecy pokarm zaspokaja potrzeby niemowlęcia, a także dostosowuje się do nich – skład mleka zmienia się bowiem nawet w czasie jednego karmienia.

– Początkowo zawiera on głównie wodę i laktozę, czyli cukier mleczny, a tym samym zaspokaja pragnienie malucha. Następnie w mleku pojawiają się składniki odżywcze, białka, węglowodany, tłuszcze i pod sam koniec ta frakcja mleka jest już bardzo gęsta, zawiera niemal same tłuszcze, które zaspokajają głód dziecka – mówi Halina Dudek.

Nie każda kobieta jest w stanie karmić swoje dziecko piersią. W takich sytuacjach w porozumieniu z lekarzem pediatrą mama powinna wybrać mleko modyfikowane, które będzie odpowiednio wspierało prawidłowy rozwój młodego organizmu, a jego kompozycja składników inspirowana składem pokarmu matki.

– Warto tu przypomnieć, że o tym, czy dany produkt ma odpowiedni skład dla dziecka, nie świadczy pojedynczy składnik, ale cała ich kompozycja. Przykładowo pojedynczy oligosacharyd, np. HMO to tylko jedna struktura, pojedynczy puzzel w całej układance – mówi Halina Dudek.

Warto podkreślić unikalność pokarmu kobiecego. Mleko produkowane przez inne gatunki ssaków zawiera bowiem m.in. oligosacharydy tylko w śladowych ilościach.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oprac. Red.
Źródło: newseria
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email