KAMPANIA ŻYCIE

KAMPANIA ŻYCIE
Fot. Adminstrator

”Człowiek nie korek – po alkoholu tonie”, ”Płytka wyobraźnia, to kalectwo”, Zwolnij! Jesteś na Warmii i Mazurach”, ”Bezpieczny dojazd dzieci”.

„Najpierw woda, potem alkohol. Odwrotnie, w tej historii nie ma życia”, „Człowiek nie korek. Po alkoholu tonie.” – pod takimi hasłami trwa wojewódzka kampania społeczna, dotycząca bezpieczeństwa nad wodą. Celem kampanii jest informowanie młodych ludzi o konsekwencjach wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu.

Policyjne statystyki naszego województwa pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat przyczyną 47 utonięć, był właśnie alkohol. Od maja br. do tych statystyk doszło pięć kolejnych przypadków. Dlatego Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Wojewoda Warmińsko – Mazurski i Prezydent Olsztyna rozpoczynający się właśnie sezon letni inaugurują kampanią społeczną „Życie”.

   Na projekt składają się między innymi plakat i spot reklamowy, przygotowany i wyprodukowany został przez profesjonalną agencje reklamową. Aktorami spotu są uczniowie olsztyńskich szkół. Dla młodych ludzi przygotowano również koszulki z logo kampanii, a w ostatnim tygodniu przed wakacjami szkoły w naszym województwie odwiedzili policjanci. Wykorzystując film i plakat tłumaczyli, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

   W ramach kampanii „Życie” zorganizowano w Olsztynie konferencję, której gośćmi byli między innymi Państwo Barbara i Jan Kawczyńscy spod Nidzicy, których 18-letni syn Radek utonął będąc pod wpływem alkoholu oraz Pan Mirosław Piesak z Bydgoszczy. To paraolimpijczyk, który po wypadku nad wodą, sparaliżowany od pasa w dół odnalazł sens życia w sporcie i pomocy podobnym do niego. O zasadach udzielania pomocy osobom, które uległy wypadkowi nad wodą, współpracy służb ratowniczych na miejscu zdarzenia mówili ratownicy WOPR, ratownicy medyczni oraz policjanci.

PŁYTKA WYOBRAŹNIA, TO KALECTWO!

Brawura nie popłaca. W Polsce rocznie przybywa około 1000 osób z porażeniami kończyn, z czego 400, to najcięższe i źle rokujące przypadki z powodu uszkodzenia szyjnego odcinka rdzenia. Główne przyczyny urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego, to rozwój motoryzacji i nieostrożność podczas skoków do wody.

Uwaga: Czarny punkt!

Miejsca niebezpieczne dla oddania skoku do wody:
dzikie plaże, urwiska, pomosty, wały nadbrzeża, kanały, mosty, niestrzeżone kąpieliska.
Charakterystyka niebezpiecznego miejsca do oddania skoku:
woda płytka, mętna, nieznana, tam, gdzie pływają inni ludzie i istnieje ryzyko, że skoczymy na kogoś, kąpielisko niestrzeżone, zakaz kąpieli, zakaz skoku.
Sytuacje sprzyjające nieszczęśliwym skokom do wody, to:
alkohol, narkotyki, popisywanie się przed kolegami, brawura, przecenianie własnych umiejętności, uleganie namowom, wrzucanie innych do wody wbrew ich woli, kąpiel w miejscach niestrzeżonych, oznaczonych czerwoną flagą, albo znakiem zakazującym kąpieli czy skoku do wody.

Na czarną godzinę
Jeśli w twojej obecności doszło do wypadku, nie wpadaj w panikę. Być może potrafisz udzielić pomocy w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Wezwij jak najszybciej pomoc.

Kolejność czynności wykonywanych podczas udzielania pomocy
– ułożenie na plecach w wodzie
– unieruchomienie głowy
– sprawdzenie tętna i oddechu
gdy tętno jest wyczuwalne:
– asekurowanie w wodzie i czekanie na pomoc
gdy brak tętna:
– wyjęcie na brzeg i rozpoczęcie reanimacji

Pomagając, NIE wolno
– wyciągać z wody za ręce
– wyciągać z wody za nogi
– brać ofiarę na ręce

Numery telefonów alarmowych (połączenia bezpłatne)
z telefonu komórkowego: 112
Pogotowie Ratunkowe: 999
WOPR: 0601 100 100
Straż Pożarna: 998
Policja: 997

Odpowiedz na pytania:
Prawda, czy fałsz?
1.każdy skok do wody może stać się przyczyną niepełnosprawności
2.to może spotkać każdego, nawet jeśli dobrze pływa i świetnie skacze
3.po nieudanym skoku można resztę życia spędzić na wózku inwalidzkim
4.nie trzeba wprowadzać całkowitego zakazu skoków do wody, by zapobiegać wynikającej z nich niepełnosprawności
5.należy uczyć się oddawania skoków bezpiecznych np. takich, jak podczas zawodów pływackich
6.każdy, kto chce skoczyć do wody, musi myśleć jak zawodowiec, by przewidzieć skutki tego, co może się stać

Odpowiedź znajdziesz na końcu artykułu

ZWOLNIJ! JESTEŚ NA WARMII I MAZURACH

   Aby wszyscy wyruszający na letni wypoczynek mogli bezpiecznie dotrzeć na miejsce, policjanci zapowiadają surową i intensywną kontrolę, przede wszystkim przekraczających prędkość kierowców. Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie rozpoczęli akcję pn. „Zwolnij. Jesteś na Warmii i Mazurach”, dotyczącą bezpieczeństwa na drogach.

   Działania będą trwać całe wakacje. Funkcjonariusze ze szczególną uwagą będą kontrolować drogi krajowe naszego województwa. Prędkość sprawdzana będzie na odcinkach dróg najbardziej zagrożonych przy wykorzystaniu radarowych mierników prędkości, pojazdów nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz fotoradarów.  Podczas kontroli sprawdzana będzie również trzeźwość kierowców, używanie świateł, pasów bezpieczeństwa również przez pasażerów, a także obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach.

   Tylko podczas zeszłorocznych wakacji na drogach naszego regionu doszło do 432 wypadków, w których zginęło 68 osób a 600 zostało rannych. Główną przyczyną tych wypadków była nadmierna prędkość. Policjanci od 24 czerwca do końca sierpnia 2006 zatrzymali ponad 6700 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

POLICJA ZADBA O BEZPIECZNY DOJAZD DZIECI

W związku ze zbliżającymi się wakacjami i nadchodzącym okresem wycieczkowym, elbląscy policjanci po raz kolejny będą kontrolować autobusy wożące dzieci na kolonie i obozy.

W tym roku elbląscy policjanci ponownie włączą się w akcję kontroli przewoźników. W celu upewnienia się czy autokar, którym wyjeżdżają dzieci jest sprawny, czy firma przewozowa posiada niezbędne dokumenty uprawniające do przewozu osób oraz czy kierowca jest trzeźwy wystarczy powiadomić policję. Pod numerami telefonu: 055 230-15-90 i 997 będą przyjmowane zgłoszenia.

Prośbę o kontrolę autobusu należy przekazać na kilka dni przed planowanym wyjazdem. W związku z dużą ilością zgłoszeń mogą pojawić się opóźnienia. Z tego również powodu prośby o kontrolę zgłoszone w dniu wyjazdu mogą nie zostać zrealizowane.

Prawidłowa odpowiedź na każde z 6 pytań dołączonych do artykułu „Płytka wyobraźnia, to kalectwo”, brzmi „prawda”. Jeśli choćby na jedno z pytań odpowiedziałeś negatywnie, to przemyśl sprawę jeszcze raz, a nawet dwa razy, bo tu chodzi o zdrowie i życie.

Źródła: Komenda Miejska Policji w Elblągu, „Płytka wyobraźnia to kalectwo. Ramowy scenariusz zajęć edukacyjnych”, autor: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji; Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja., nr 1/2000.  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1761

Print Friendly, PDF & Email