K-P: Podziel się książkami z seniorami

K-P: Podziel się książkami z seniorami
Fot. Pixabay

Osoby starsze dotkliwie odczuwają skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. Aby umożliwić im dalsze obcowanie z literaturą i umilić czas spędzony w domu, w województwie kujawsko-pomorskim zbierane są dla nich książki. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję i podzielić się ciekawymi pozycjami Urząd Marszałkowski zachęca do przejrzenia swoich biblioteczek.

– Publikacje prosimy zostawiać w oznakowanych pojemnikach, które znajdują się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz przed przedstawicielstwami urzędu w: Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. Do tej pory zebraliśmy kilka kartonów książek, które po przejściu specjalnej procedury bezpieczeństwa, systematycznie przekazujemy seniorom – czytamy na stronie Urzędu.

– To właśnie osoby starsze, przedstawiciele pokoleń, które generalnie dużo czytają, szczególnie dotkliwie odczuwają brak dostępu do publicznych księgozbiorów. Jestem zadowolony, że nasza inicjatywa została tak dobrze przyjęta zarówno przez seniorów, jak i darczyńców, którzy chętnie dzielą się zawartością biblioteczek i regałów. Zachęcam do włączenia się do akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zebrano już kilka kartonów publikacji, które mogą zaspokoić różne zainteresowania i gusty literackie. Pierwsza partia trafiła do osiemdziesięciorga starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie (powiat brodnicki) i Przysieku (powiat toruński). Obecnie przygotowywane są książki, które trafią do domów kombatantów w regionie.

Specjalnie oznakowane kartony, w których można zostawiać publikacje, znajdują się przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 i przed biurowcem przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73 oraz przed przedstawicielstwami:

  • w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9,
  • we Włocławku przy ulicy Bechiego 2,
  • w Inowrocławiu przy Alei Niepodległości 4,
  • w Grudziądzu przy ulicy Waryńskiego 4.

– Książki można przekazać także poza godzinami pracy przedstawicielstw, wówczas prosimy o zostawianie ich w torbach i umieszczenie na bramce wejściowej – zaznacza Urząd Marszałkowski.

W celu zachowania najwyższych środków ostrożności książki odbywają dwutygodniową „kwarantannę” i są dezynfekowane za pomocą promieniowania ultrafioletowego, a następnie zamykane w kontenerach. Pod wskazane adresy dostarczają je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy docierają do seniorów przy okazji dowożenia im bezpłatnych posiłków. W kolejnym etapie Urząd chce przekazać książki do samorządów lokalnych, które zajmą się ich rozdystrybuowaniem na swoich terenach.

Print Friendly, PDF & Email