Już w najbliższą sobotę premiera filmu „Doktor Piotr”

Już w najbliższą sobotę premiera filmu „Doktor Piotr”
Fot. Adminstrator

Uroczysta premiera filmu „Doktor Piotr” odbędzie się 30 listopada (sobota), o godz. 16:00 podczas Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych Debiuty w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury. Wstęp wolny.

Śp. Doktor Piotr Janaszek – społecznik i lekarz, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Dla każdego miał czas i uwagę. Był wizjonerem wyprzedzającym epokę.
W dokumencie opowiadają o Nim przyjaciele, uczestnicy obozów w Mielnicy i ludzie, z którymi współpracował. W filmie wykorzystano również fragmenty felietonów Piotra Janaszka.

– Doktor Piotr przekazywał nam taką prawdę, że bardzo dużo możemy i to że jesteśmy niepełnosprawni nie może spowodować, że rezygnujemy z marzeń. – wspomina w filmie Anna Klechniowska, która jako dziecko uczestniczyła w obozach w Mielnicy, a dziś pracuje w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej.

Film „Doktor Piotr” z nagrodą

Reżyserem i scenarzystą dokumentu jest Zdzisław Siwik jr., absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych. W miniony weekend został rozstrzygnięty konkurs polskich filmów krótkometrażowych Barć Film Festiwal 2019. Spośród 140 obrazów nadesłanych na konkurs „Doktor Piotr” znalazł się w ścisłym finale i zajął III miejsce.

Dokument powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Ikony Wielkopolski” oraz Konińskiej Fundacji Kultury.

Print Friendly, PDF & Email