Jeszcze szerzej otworzymy drzwi ERKON

Jeszcze szerzej otworzymy drzwi ERKON

Jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. Tak o obecnej sytuacji ERKON wypowiada się Zbigniew Puchalski prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

RzT: Zarząd ERKON od września zatrudnił dyrektora…
Zbigniew Puchalski: Pierwsze dwa miesiące po śmierci Pani Ewy Sprawki, obowiązki dyrektora pełniła Teresa Bocheńska wiceprezes ERKON, a Zarząd rozpoczął „poszukiwania” odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Szukaliśmy osoby, która nie tylko będzie spełniać kryteria formalne, tj. wykształcenie itp., ale która ma jakieś doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi i zna tematykę pozarządową. Rozpisywanie konkursu było zbyteczne, gdyż z uwagi na specyfikę tej organizacji trudno by było wyłonić właściwą osobę.

Na zebraniu Zarządu  zostały przedstawione sylwetki trójki kandydatów. Zarząd ustalił, iż najlepszą osobą na to stanowisko będzie Eliza Popławska-Jodko, wyróżniająca się spośród kandydatów największym doświadczeniem. Ma również bardzo dobre wykształcenie.

RzT: Obecna sytuacja ERKON jest …
Zbigniew Puchalski: Stabilna. ERKON jest stowarzyszeniem o ugruntowanej pozycji. Funkcjonuje już od parunastu lat, tak więc jego sytuacja jest stabilna. W tym okresie, w organizacji zrodziło się wiele innych inicjatyw, m.in. Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Bank Żywności, Uniwersytet III Wieku, Zakład Aktywności Zawodowej. Brak jednej osoby, która była lokomotywą tego wszystkiego nie zburzy tej działalności.
A nowa dyrektor na pewno tylko to potwierdzi. Jest to osoba ambitna, rzetelna, z doświadczeniem, z nowymi pomysłami, która z pewnością pomoże w ogarnięciu pewnych rzeczy po odejściu Pani Ewy i w dobrym kierunku pociągnie firmę dalej. Mam zaufanie do nowej dyrektor.

Zarząd pozostaje ten sam w nie zmienionym składzie. Zgodnie ze statutem stowarzyszenia, to właśnie on sprawuje główną pieczę nad ERKON, oczywiście w pełnym porozumieniu z dyrektorem. Brak Ewy Sprawki jest smutny i bolesny, ale trzeba iść dalej, robić swoje, rozwijać się i pomagać innym.

RzT: Czy ERKON się zmieni?
Zbigniew Puchalski: Wracają zdrowe zasady funkcjonowania stowarzyszenia. Jesteśmy już po kilku spotkaniach z nową dyrektor, na których zostały wstępnie omówione dalsze ścieżki rozwoju i działalności ERKON. Tak więc pomału ogarniamy rzeczywistość. Wracają zdrowe zasady funkcjonowania stowarzyszenia. Jest zarząd, jest dyrektor i współpracownicy.

Pozostaje jeszcze kwestia uszczegółowienia misji naszego stowarzyszenia, gdyż nie chcę, by ERKON stał się tylko i wyłącznie fabryką pisania projektów i pozyskiwania grantów.
Zależy mi na tym, by ERKON stał się jeszcze bardziej empatyczną organizacją działającą na rzecz osób niepełnosprawnych, a nie tylko kolejną instytucją oferującą pewne usługi.

Rozmawiała Agnieszka Światkowska

Na zdjęciu Zbigniew Puchalski prezes ERKON.  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2797