„Jestem inny” - inny niż wszystkie przewodnik po autyźmie

„Jestem inny” - inny niż wszystkie przewodnik po autyźmie
Fot. nadesłane

„Jestem inny. Moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów” to fascynujący przewodnik dla ludzi, którzy zmagają się z autyzmem i czują, że nie „nadążają” za otaczającym ich światem. Jedno jest pewne – nie jest to kolejna przegadana i zbyt fachowo napisana książka o autyzmie!

Autor książki – John Elder Robison – dopiero jako czterdziestolatek usłyszał diagnozę: zespół Aspergera. Od tamtej pory działa na rzecz pozytywnego wizerunku osób ze spektrum autyzmu. Jest wykładowcą zajmującym się neuroróżnorodnością w College of William&Mary w Wirginii, a jego książki notowane były na liście bestsellerów „New York Timesa”. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak: „Patrz mi w oczy”, „Wychowujemy Misiaka” oraz „Switched On”. Teraz nadszedł czas na kolejny. W swojej najnowszej książce zawarł liczne historie z własnego życia, często zabawne lub groteskowe, a także wiele praktycznych porad na temat tego jak pokonywać przeszkody. Porady skierowane są głównie do osób, które pracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi i społecznymi oraz wykorzystywać swój potencjał. Autor stawia sprawę jasno: w zespole Aspergera nie chodzi o niepełnosprawność – chodzi o celebrowanie różnic.

Napisana klarownym stylem i łatwym językiem książka pozwala nam wejrzeć w umysł osoby z zespołem Aspergera. Niewątpliwie jest też bardzo przydatną pozycją dla rodzin, bo zawiera wskazówki, jak żyć z wyzwaniami stawianymi przez nieneuronormatywność.

Fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Print Friendly, PDF & Email