Jesień w ”Światowidzie”

Czy jesień na pewno zaczyna się mimozami? O jesiennych atrakcjach, które przygotowało kino „Światowid” mówi Natalia Klonowska, koordynator elbląskiego kina.
Repliki 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, The Metropolitan Opera, a także premiery i pokazy filmowe to wszystko czeka na elblążan w kinie „Światowid” w najbliższych miesiącach.

Już od 14 do 19 września odbędą się pokazy filmowe, organizowane w ramach Replik 34. FPFF.

– Tradycyjnie, pokażemy sześć filmów, które będą równolegle wyświetlane w Gdyni- mówi Natalia Klonowska. – Wśród nich będą m. in. Enen”, „Galerianki” czy „Miasto z morza”, które pretendują do głównej nagrody festiwalu, „Złotego Lwa”. Na pokazy będą również zaproszeni goście.

Bilety oraz karnety są już dostępne w sprzedaży. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu nowelowego „Dekalog 89+ vol.1”. Przy okazji projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami projektu: reżyserem Andrzejem Mańkowskim, operatorem Krzysztofem Kowalskim i kompozytorem Tomaszem Stroynowskim.

Film powstał w 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego dziesięciu młodych reżyserów podjęło wyzwanie realizacji nowych filmów, które mają zobrazować wpływ przykazań Dekalogu na współczesnego człowieka.

Od października do czerwca będą miały miejsce spotkania z uczniami i nauczycielami elbląskich szkół w ramach II edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

– Ta edycja ma charakter rozszerzony, bierze w niej udział 17 miast i jest skierowana do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów – mówi Natalia Klonowska. – Pokaz odbywa się raz w miesiącu, poprzedza go prelekcja i zajęcia edukacyjne, dla starszych uczniów organizujemy również dyskusje po pokazie.
Projekt jest już rozplanowany na cały rok szkolny, a do końca września trwa jeszcze nabór nauczycieli chcących wziąć w nim udział.

Inauguracja Nowych Horyzontów będzie miała miejsce w kinie „Światowid” 16 września o godzinie 15.30, kiedy to dla nauczycieli planowany jest darmowy pokaz filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Jednocześnie usłyszą oni prezentację wydawnictwa Nowa Era, dostaną przykładowe scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne.

A już 10 października odbędzie się pierwsza transmisja na żywo opery „Tosca” Giacomo Pucciniego. Pierwsza, bo zaplanowano dziewięć spotkań z Metropolitan Opera.

– Pomysł jest realizowany we współpracy z Metropolitan Opera oraz z czeskim nadawcą, co obliguje to nas do zapłaty określonych kosztów za każde wydarzenie oraz kosztów połączenia satelitarnego – wyjaśnia Natalia Klonowska.- Nie należy zapominać o dodatkowych kosztach za tłumaczenie libretta, które otrzymujemy w języku angielskim oraz przygotowanie napisów. Stąd wysokość ceny biletu, która mogła zaskoczyć niektórych melomanów.

Warto też zauważyć, że coraz częściej są w kinie „Światowid” prezentowane są premiery filmowe.

– Dystrybutorzy coraz chętniej przekazują nam taśmy do pokazów premierowych –  mówią pracownicy kina. – Zwiększona ilość widzów powoduje rozwój współpracy z dystrybutorami, którzy często sami dzwonią i dopytują się o możliwość projekcji.  

Ostatnia premiera odbyła się 4 września, był to film „Balladyna” w reżyserii Dariusza Zawiślaka.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4165

Print Friendly, PDF & Email