Jerzy Wcisła laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu

Jerzy Wcisła laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu
Fot. Adminstrator

Jerzy Wcisła laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu
5 marca w Warszawie wręczono „Nagrody Przyjaznego Brzegu”.  Wśród tegorocznych laureatów nie zabrakło przedstawicieli Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Grand Prix – nagrodę ministra Sportu i Turystyki otrzymał Związek Gmin „Jeziorak”, a jedną z pięciu nagród indywidualnych otrzymał Jerzy Wcisła.  Wyróżniono także Spółkę Mazury PTTK i Dom Rybaka w Starej Pasłęce.

Nagrody Przyjaznego Brzegu przyznawano już po raz siódmy. Konkurs organizowany jest m.in. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) i Polski Związek Żeglarski pod patronatem ministra sportu i turystyki oraz miesięcznika Żagle.

Wręczenie nagród odbyło się podczas targów „Wiatr i woda” –  największych żeglarskich targów w Polsce. Następnie odbyła się debata zatytułowana: co czynić, by polskie brzegi były bardziej przyjazne?  – Polskie drogi wodne są zaniedbane. Mimo walorów przyrodniczych po wielu z nich nie da się pływać. Brakuje także infrastruktury turystycznej. W różnych miejscach w kraju rodzą się udane inicjatywy, których celem jest przywrócenie polskim rzekom cech turystycznych i transportowych. Niepokoi jednak brak wsparcia ze strony władz centralnych – powiedział podczas debaty na temat turystyki wodnej Jerzy Wcisła.

Informacja o warmińsko-mazurskich laureatach konkursu:
Jerzy Wcisła (Elbląg)
– od ponad dziesięciu lat działa na rzecz rewitalizacji dróg wodnych subregionu delty Wisły, Zalewu Wiślanego i Kanału Elbląskiego. Zajmuje się tą tematyką jako dziennikarz, publicysta, wydawca książek, samorządowiec i pozarządowiec, a od pięciu lat także dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Doprowadził do organizacji na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim corocznych Międzynarodowych Regat „Trzech Marszałków” (marszałków: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego). Lider projektu realizowanego na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim „MDW E 70 – turystyka bez granic” oraz projektu „Droga Wodna E- 70: drogą dobrej współpracy transgranicznej” przygotowanego przez Kłajpedę, Obwód Kaliningradzki oraz województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Inicjator powołania Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Zalewu Wiślanego”. Reprezentuje marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w Konsorcjum powołanym na rzecz budowy Kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Uczestniczy w pracach zespołu, który opracował projekt ”Pętla Żuławska”. Projekt przewiduje wykonanie 19 inwestycji (wartość ok. 84 mln zł) w delcie Wisły i na Zalewie Wiślanym, znakomicie poprawiających warunki uprawiania turystyki wodnej w tym regionie (budowa i modernizacja marin, przystani, mostów, śluz, itp.). Pierwszy etap Projektu, obejmującego 14 inwestycji – wartości ok. 85 mln zł – będzie zrealizowany do 2012 roku. Jest wiceprzewodniczącym Zespołu ds. rewitalizacji polskiego odcinka MDW E 70 w ramach którego powstał program odnowienia tej drogi wodnej.

Związek Gmin „Jeziorak” otrzymał nagrodę za stworzenie pierwszego w Polsce kompleksowego systemu odbioru nieczystości płynnych i stałych z marin. W ramach systemu wybudowano 27 marin przystosowanych do obsługi turystów wypoczywających nad wodami jeziora Jeziorak (głównie żeglarzy, motorowodniaków i wędkarzy).

Spółka Mazury PTTK zarządza obiektami w kilku województwach. Obecnie buduje w Wilkasach jeden z najnowocześniejszych portów jachtowych w Polsce.  Już w tym roku będzie mogło w nim cumować 1540 jachtów jednocześnie.

Dom Rybaka w Starej Pasłęce
położony jest u ujścia Pasłęki do Zalewu Wiślanego. To ostatni port polski przed granicą z Obwodem Kaliningradzkim. Przystań dysponuje 30 miejscami cumowniczymi. Dom Rybaka cały czas poszerzana ofertę dla wodniaków, także w zakresie organizacji i współorganizacji wielu imprez, w tym: rejsów i szkoleń żeglarskich – w tym z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, szkoły windsurfingu,  spływów kajakowych i innych…  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6615

Print Friendly, PDF & Email