Jedną nogą w domu!

Jedną nogą w domu!
Fot. Paula Duda

Choć musieli zrezygnować ze wspólnych treningów i meczów, nie rezygnują z przygotowań. Reprezentanci Polski w ampfutbolu mają dokładnie rozpisane plany indywidualnych ćwiczeń… i wielką motywację, bo na dziś wiele wskazuje na to, że szykowany na wrzesień krakowski turniej odbędzie się zgodnie z planem.

15 tysięcy widzów na jednym stadionie – to w tej chwili widok nie do pomyślenia. Ale 20 września? To cały czas realne marzenie naszych reprezentantów i organizatorów imprezy. Oprócz opanowania epidemii, warunkiem musiałby być udział biało-czerwonych w finale na stadionie Cracovii. Do tego z kolei niezbędna jest 100 procentowa forma naszych zawodników.

Cel się nie zmienia

– Epidemia nie tylko nam skomplikowała życie, ale ja staram się koncentrować myśli na naszym celu, którym cały czas są wrześniowe mistrzostwa Europy w Krakowie. Wierzę, że odbędą się one w tych datach i w tym miejscu, które sobie zaplanowaliśmy – mówi trener reprezentacji Marek Dragosz.

Lista odwołanych, lub odroczonych wydarzeń także w ampfutbolu jest długa. Zawieszone są zgrupowania reprezentacji oraz juniorów uczestniczących w programie Junior Amp Futbol, którzy szykują się do sierpniowego międzynarodowego Junior Campu w Irlandii.

Nie odbędzie się kwietniowy, silnie obsadzony turniej towarzyski we Francji, którym nasi kadrowicze mieli rozpocząć sezon meczowy w starciach z Anglią, Holandią i gospodarzami.

Nie wiadomo kiedy wystartuje liga – Amp Futbol Ekstraklasa, która pierwotnie miała ruszyć już w marcu meczem ampfutbolowych sekcji Legii Warszawa i Widzewa Łódź.

Odwołany został też turniej ampfutbolowej Ligi Mistrzów, który miał odbyć się w maju w Bielsku-Białej, a o organizację którego mistrzowie Polski Kuloodporni Bielsko-Biała długo walczyli z „ampfutbolowym Realem Madryt”, czyli tureckim klubem Sahinbay.

Zagrożony jest też czerwcowy – jeden z najsilniej obsadzonych i najbardziej prestiżowych turniejów towarzyskich na świecie –  Amp Futbol Cup, który co roku organizowany jest w Warszawie oraz dwumecz w Krakowie, który miał być dla kadry oraz kibiców ostatnim przetarciem przed Mistrzostwami Europy.

Zawieszone zostały również treningi wszystkich klubów w Polsce. Nie oznacza to jednak, że reprezentanci siedzą bezczynnie w domach. Praca nad tym, żeby tak nie było, rozpoczęła się już podczas ostatniego zgrupowania kadry, które odbyło się na początku marca – tuż przed wybuchem epidemii w Polsce. – Uruchomiliśmy narzędzia, których wcześniej nie używaliśmy, kontaktujemy się zdalnie. Zawodnicy wykonują pracę w domach, którą my monitorujemy – mówi trener Dragosz.

Prace domowe

Akurat do treningów indywidualnych, chociaż w innej formule, zawodnicy ampfutbolowej kadry są przyzwyczajeni.  W normalnych czasach zgrupowania kadry organizowane są raz w miesiącu, a o formę biało-czerwoni muszą dbać w klubach, ale też we własnych domach. – Takie treningi mieliśmy rozpisywane już wcześniej przez naszych kadrowych trenerów, tak by podtrzymać formę między zgrupowaniami i meczami reprezentacji – mówi obrońca Adrian Stanecki.

Każdy z zawodników otrzymał teraz indywidualny, dostosowany do sytuacji plan ćwiczeń. – To głównie ćwiczenie siłowe i stabilizacyjne. Można je nazwać akcją „podtrzymanie formy”. Do tego dochodzi bieganie o kulach, ale tylko dla tych, którzy mają do tego bezpieczne warunki – tłumaczy kapitan reprezentacji Przemysław Świercz. – Mamy również zdalne treningi mentalne. To głównie praca nad koncentracją. Jesteśmy dobrani w pary, jeden z nas jest zawodnikiem, a drugi trenerem, kontaktujemy się przez skype’a, whatsup’a – tłumaczy Świercz.

Najważniejszym pytaniem jest, czy plany są realizowane. Trener Dragosz wierzy w swoich zawodników. – Mam na tyle dojrzały i odpowiedzialny zespół, że nawet taką drogą będziemy się w stanie do tych mistrzostw przygotować – podsumowuje trener reprezentacji.

#Jedną nogą w domu

Piłkarze reprezentacji Polski włączają się też w akcje propagujące odpowiedzialne zachowania, namawiając kibiców do pozostania w domach podczas epidemii. Hasztag przyświecający tej akcji #zostańwdomu uzupełniają charakterystycznym dla siebie hasłem #JednąNogąWDomu, czym nawiązują do znanego z ampfutbolowych szalików „Jedną nogą w finale” i używanego w trakcie przygotowań do EURO „Jedną nogą w Krakowie!”.

– Ten wyjątkowy i trudny czas pokazuje, że piłka nożna, nawet w tak fantastycznym wydaniu, jak ampfutbol, nie jest w życiu najważniejsza. Nadal jest ona jednak świetnym nośnikiem do przeprowadzania zmian społecznych, łączenia i promowania dobrych postaw. Dlatego robimy co możemy, żeby teraz promować odpowiedzialność i solidarność oraz, jeżeli tylko okoliczności na to pozwolą, zorganizować Mistrzostwa Europy w Krakowie w planowanym terminie – podsumowuje prezes Amp Futbol Polska Mateusz Widłak. – Cały czas obserwujemy sytuację i mocno liczymy, że będzie ona na tyle stabilna, że będziemy mogli wrócić do normalności. Po tym ciężkim okresie chcemy dać trochę radości naszym kibicom i okazję do gry naszym zawodnikom. Dlatego, na razie z domów, ale dzień w dzień pracujemy nad organizacją EURO w Krakowie i liczymy, że 13 września spotkamy się na meczu otwarcia przy pełnych trybunach.

Mistrzostwa Europy w Krakowie są zaplanowane w dniach 13-20 września. Weźmie w nich udział 16 reprezentacji. Mecz otwarcia, półfinały i finał zostaną rozegrane na stadionie Cracovii. Ambasadorem Euro jest Robert Lewandowski.

Organizatorami Amp Futbol EURO Kraków 2020 są: Amp Futbol Polska i EAFF. Sponsor Główny: Grupa ENERGA. Sponsor: forBET. Partnerami imprezy są: UEFA RESPECT, PZPN, OSHEE. Projekt dofinansowany jest ze środków: PFRON i Ministerstwa Sportu. Honorowy Patronat nad turniejem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Amp Futbol Polska
Fot. Paula Duda
Print Friendly, PDF & Email