Jak żyć zdrowo? Gdyński program dla dzieci i rodziców

Jak żyć zdrowo? Gdyński program dla dzieci i rodziców
Fot. Pixabay

Prawidłowy rozwój dzieci i zdrowy tryb życia to ważne elementy funkcjonowania każdego społeczeństwa. W grudniu ruszyła kolejna edycja programu profilaktyki zdrowotnej. Gdyński projekt dotyczy zapobiegania i leczenia nadwagi oraz otyłości wśród młodzieży i ma na celu zapoznać mieszkańców ze zdrowym stylem życia.

„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2020-2021” został przyjęty uchwałą Rady Miasta i ma pomóc dzieciom z nadwagą i otyłością oraz ich rodzinom w tym, żeby uporać się z nadmierną masą ciała, zadbać o prawidłowy rozwój, a także poznać zdrowy styl życia.

Uczestnikiem programu może zostać:

  • uczeń klasy IV lub VIII szkoły podstawowej,
  • zamieszkały lub zameldowany w Gdyni, u którego występuje nadwaga lub otyłość.

W celu oceny kondycji zdrowotnej dziecka oraz sprawdzenia czy kwalifikuje się ono do programu rodzic powinien wypełnić anonimowy kwestionariusz na stronie: zdrowie.gdynia.pl/ankieta-kzd/ankieta/.

Rodzice, których dzieci spełniają podane kryteria i kwalifikują się do programu, zostaną przekierowani do systemu elektronicznej rekrutacji. Podane w zgłoszeniu dane kontaktowe będą podstawą do zaproszenia na pierwsze spotkanie.

– Serdecznie zapraszam do drugiej edycji programu profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zmiana trybu życia nie jest łatwym wyzwaniem, ale dzięki zaangażowaniu całej rodziny i wsparciu specjalistów jest jak najbardziej możliwa, co pokazują historie naszych uczestników z pierwszej edycji programu. Cieszymy się, że wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas programu stały się drogowskazem i pozwoliły uczestnikom zrobić pierwszy krok na drodze do zmian. Dziękuję uczestnikom pierwszej edycji za zaufanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Zachęcam rodziców do zgłaszania swoich dzieci do kolejnej edycji programu – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Program trwa 12 miesięcy i zakłada – nad dzieckiem ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością – kompleksową opiekę zespołu specjalistów składającego się z: lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej. Oprócz pracy z dzieckiem projekt uwzględnia również aktywny udział rodzica lub opiekuna. Między innymi poprzez uczestnictwo w warsztatach, których celem jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych (dziecka, jak i całej rodziny) oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania.

– Po przystąpieniu do programu w naszym życiu wiele się zmieniło. Wyniki badań przeprowadzonych na jego początku otworzyły nam oczy na potrzebę szybkiego działania. Dla Uli był to impuls do szukania sportu, który mogłaby polubić i systematycznie uprawiać. W ten właśnie sposób pływanie stało się naszą wspólną pasją i pierwszą odpowiedzią na potrzebę działania – opowiada Gabriela, mama Uli, biorącej udział w programie.

– Zaraz potem zaczęła się praca nad zmianą niektórych pozornie niegroźnych nawyków żywieniowych. Tutaj sytuacja była o tyle trudniejsza, że do sensowności zmian, takich jak na przykład ograniczenie ilości wypijanych soków owocowych na rzecz wody, trzeba było przekonać również dziadków, z którymi Ula spędza sporo czasu. Efekty wprowadzanych zmian motywują nas jednak do konsekwencji i trzymania się zdrowych zasad – mówi.

Wprowadzanie ich „małymi krokami” jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać o tym, że bez naszego wsparcia i zaangażowania dziecko samo sobie nie poradzi. Dlatego transformacja naszej wspólnych przyzwyczajeń żywieniowych jest konieczna, a doskonałe samopoczucie, jakie otrzymujemy w zamian – wynagradza wysiłek.

Podstawą w procesie zmiany nawyków i pracy z młodzieżą jest kompleksowe wsparcie, oparte na specjalistycznej wiedzy, ale również na empatii, zrozumieniu i zaufaniu. Takie podejście przyświecało kończącej się właśnie pierwszej edycji programu polityki zdrowotnej i zostało docenione przez uczestników – zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców.

– Bardzo ważne były dla nas rozmowy z psychologiem, dietetykiem i lekarzem. Mogliśmy czerpać z tych konsultacji. Dowiedzieliśmy się, że syn cierpi na insulinooporność i jest teraz pod stałą kontrolą lekarską. Dużą rolę odgrywała też regularność wizyt u specjalistów. Syn wiedział, że na kolejnym spotkaniu ktoś go zmierzy, zważy, zapyta o postępy. To było dopingujące, ale pozwalało też na bieżąco obserwować efekty wprowadzanych zmian. Widzieliśmy, że konkretne działania przynoszą wymierne efekty, że to działa – mówi Karolina, mama uczestnika programu.

Program jest bezpłatny i w całości finansowany ze środków miasta. Jego realizatorem – wyłonionym w drodze konkursu – jest Fundacja Medicover.

Do programu można się zgłaszać najpóźniej do 15 stycznia 2021 roku.

Magdalena Śliżewska / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email