Jak będzie działać Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?

Jak będzie działać Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosili w czwartek start Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego rolą będzie dostarczenie zakupów, załatwienie spraw urzędowych czy pomoc przy wyprowadzeniu psa.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami (ci uczestniczyli w konferencji zdalnie) ogłoszono także m.in. wprowadzenie strefy czerwonej na terenie całego kraju.

Ważnym punktem konferencji, w której wzięli udział m.in premier oraz minister rodziny i polityki społecznej była też informacja o uruchomieniu w tym trudnym czasie pomocy dla seniorów.

– Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier.

Uruchomiona została specjalna infolinia 22 505 11 11 pod którą dzwonić mogą seniorzy (szczególnie osoby powyżej 70 roku życia.) i zgłosić zapotrzebowanie na produkty żywnościowe, załatwienie spraw urzędowych czy umówienie wizyty lekarskiej.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

– Na infolinii konsultant zbierze od państwa informacje o potrzebach, które zostaną przekazane do ośrodków pomocy społecznej i do państwa domu trafi wolontariusz – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Krok 1 – Senior dzwoni na infolinię i informuje, że np. potrzebne mu są artykuły spożywcze i decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2 – Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa).

Krok 3 – Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Wsparcie tej najbardziej narażonej na ciężki przebieg COVID-19 grupy będzie realizowane przez organizacje pozarządowe, wolontariuszy, harcerzy, żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i żołnierzy wojsk operacyjnych.

Uruchomiona została też strona wspierajseniora.pl. Wszystkie osoby chętne do niesienia pomocy seniorom mogą tam za pomocą specjalnego formularza zgłosić chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Informacje te trafią do konkretnych ośrodków pomocy.

Wolontariusz może także zdeklarować np. gotowość do telefonicznej rozmowy z seniorem, której w czasie izolacji (szczególnie osoby samotne) będą bardzo potrzebowały.

– Seniorzy, zostańcie w domu – zaapelowała dziś Marlena Maląg. – Nie jesteście pozostawieni sami sobie. Zależy nam na tym, żebyście państwo ten trudny czas przeżyli w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa – dodała.

Print Friendly, PDF & Email