Izrael: Rząd ogłasza od niedzieli trzeci lockdown

Izrael: Rząd ogłasza od niedzieli trzeci lockdown
Fot. Pixabay

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministerstwo zdrowia ogłosili w czwartek trzeci ogólnokrajowy lockdown, który wejdzie w życie w niedzielę i potrwa dwa tygodnie. Decyzja została podjęta, ponieważ dobowa liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w ostatnich dniach do ponad 3 tys.

Izraelczycy nie będą mogli przebywać w domach innych osób, oprócz członków najbliższej rodziny, i udawać się dalej niż kilometr od domu, z wyjątkami takimi jak szczepienie. Sklepy zostaną zamknięte, podobnie jak miejsca rozrywki i wypoczynku. W zakładach pracy, gdzie nie obsługuje się klientów bezpośrednio, będzie mogła przebywać jedynie połowa pracowników.

W przeciwieństwie do poprzednich blokad szkoły i przedszkola będą nadal funkcjonowały, choć z pewnymi ograniczeniami.

Jak zapowiedziano, lockdown zostanie przedłużony do miesiąca, jeśli dzienna liczba zakażeń utrzyma się powyżej 1 tys., a średnia liczba osób zainfekowanych przez każdego zakażonego będzie wynosiła więcej niż jeden.

W związku z wykrytym w Wielkiej Brytanii nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 w środę weszła w życie nowa reguła, nakazująca wszystkim Izraelczykom przybywającym z zagranicy poddanie się kwarantannie w specjalnie przeznaczonych do tego hotelach. Wcześniej można było izolować się we własnym domu.

Dwie poprzednie blokady w Izraelu, w kwietniu i wrześniu, doprowadziły do ​​zmniejszenia liczby zakażeń, jednak zachorowalność ponownie wzrosła, gdy obostrzenia zostały cofnięte.

Chociaż władze rozpoczęły na początku tygodnia masowe szczepienia ludności – do środy zostało zaszczepionych 140 tys. osób – eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że miną dwa lub trzy miesiące, zanim cała populacja odczuje pozytywne skutki tych działań – pisze portal Times of Israel.

W zamieszkanym przez 9 milionów osób Izraelu od wybuchu pandemii zostało zakażonych ponad 385 tys. mieszkańców, z czego 3150 zmarło.

Joanna Baczała (PAP)
Print Friendly, PDF & Email