Integracja=akceptacja

Integracja=akceptacja

W najbliższy poniedziałek (21 kwietnia) z Elbląga do Rostocku wyjedzie 13-osobowa grupa uczestników polsko-niemiecko-rosyjskiego projektu pn. „Integracja = Akceptacja“ – informuje Monika Stando ze Światowida.

Trzon grupy stanowi młodzież z placówek prowadzonych przez Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Elblągu, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy. W skład grupy wchodzą również instruktorzy i terapeuci: Teresa Miłoszewska, Marlena Szwemińska, Józef Siwilewicz oraz Bogdan Gromadzki.

Program tygodniowego pobytu w Rostocku przewiduje wizytę studyjną w niemieckich placówkach i organizacjach prowadzących działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz udział w integracyjnym plenerze artystycznym. W zajęciach plastycznych, oprócz grupy polskiej, uczestniczyć będą także grupy z Rosji i Niemiec.

Głównymi organizatorami działań w ramach 8-miesięcznego projektu pn. „Integracja = Akceptacja“ są Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art“ oraz Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid“. Partnerami są: Organizacja „Ruczejok“ z Zielonogradska (Rosja) i „Ohne Barrieren“ z Rostocku (Niemcy). Wszystkie organizacje partnerskie działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Każda z nich ma już wypracowane własne doświadczenie w tym zakresie, którym będzie się dzielić z pozostałymi partnerami. Projekt ma charakter integracyjny (wolontariusze, społeczność lokalna w krajach partnerów).

Główne działania w ramach projektu, który realizowany będzie do końca października 2008 r., to: specjalistyczne wizyty studyjne w Elblągu, Rostocku i Zielonogradsku; szkolenie w Elblągu dla liderów organizacji pozarządowych, pracowników administracji oraz instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej pomocy społecznej (z nastawieniem na osoby niepełnosprawne); wsparcie rodzin z młodzieżą niepełnosprawną poprzez zorganizowanie aktywnych form zajęć integracyjno-terapeutycznych (integracyjny plener plastyczny w Rostocku i Zielonogradsku).

Projekt dofinansowany jest ze środków Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha   Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2353