Integracja i rywalizacja - bieg inny niż wszystkie

Integracja i rywalizacja - bieg inny niż wszystkie
Fot. Rafał Sułek

V Integracyjny Bieg Terenowy WTZ „Bażantarnia” 2019 dla drużyn placówek Warsztatów Terapii Zajęciowej już 28 maja w Bażantarni. To nie są jednak zwykłe, tradycyjne zawody w bieganiu. Podczas imprezy spotkają się drużyny złożone z uczestników WTZ oraz studentów PWSZ Elbląg. Dodatkowo Bieg wspiera klasa mundurowa z ZSTiE w Pasłęku. Trasę profesjonalnie przygotowuje Elbląski Klub Orienteeringu „Gryf”. Na trasie na „biegaczy”, czekają zadania oparte na zasadach team buildingu.

– W biegu pojawia się element rywalizacji, ale tak naprawdę najbardziej zależy nam na integracji. Chcielibyśmy, żeby oprócz sportowych rozgrywek uczestnicy warsztatów z różnych miejscowości mogli wspólnie spędzić czas i nawiązać kontakty – mówiła w rozmowie z nami w ubiegłym roku Elżbieta Zaradkiewicz, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej F.P.D.N. im. Matki Teresy z Kalkuty.

Z roku na rok do udziału zgłasza się coraz więcej placówek. W skład każdej drużyny wchodzą trzy osoby z niepełnosprawnościami, terapeuta z danej placówki oraz dwóch wolontariuszy z PWSZ w Elblągu. Jak więc widać, osób w drużynie, które muszą wykazać się zaangażowaniem w biegu jest sporo. Wzajemne wsparcie jest kluczowe, ponieważ ci, którzy zajmą miejsca na podium, mają pierwszeństwo wyboru nagrody. Ważniejsza jest jednak integracja i dobra zabawa, a organizatorzy zadbali o to, by nikt nie wrócił z pustymi rękoma: dla uczestników przygotowano medale, puchary i pamiątki.

W ubiegłym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak: przejście przez wodę, po linie i pod siatką, wykrywanie metali specjalnym sprzętem, odnalezienie punktu, zadanie medyczne czy napełnienie wiaderka wodą za pomocą gąbki. Sama trasa, choć liczy zaledwie trzy kilometry, do najłatwiejszych nie należała.

Co organizatorzy przygotowali w tym roku? To na razie jeszcze tajemnica. Wiadomo jednak, że na starcie zamelduje się 14 drużyn: WTZ Kamiennik Wielki, WTZ Susz, WTZ Koniecwałd, WTZ Marzęcino, WTZ Władysławowo, WTZ Bartoszyce, WTZ Elbląg Beniowskiego, WTZ Morąg, WTZ Frombork, WTZ Orneta, WTZ Grudziądz, WTZ Gruta, WTZ Ełk oraz WTZ Elbląg Saperów.

Program imprezy:
8:45 – 9:00 przyjazd ekip
9:15 przywitanie, prezentacja grup startujących, krótka rozgrzewka
9:45 odprawa kierowników drużyn
10:00 rozpoczęcie biegu
12:00 poczęstunek, ognisko
12:30 – 13:00 podsumowanie, werdykt, nagrody, zakończenie

Tak było w ubiegłym roku: (kliknij w zdjęcie i obejrzyj fotorelację)

Fot. Rafał Sułek

Imprezę organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej F.P.D.N. im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu.

Print Friendly, PDF & Email