Inscenizacja Bitwy na Zalewie Wiślanym oczyma najmłodszych

Inscenizacja Bitwy na Zalewie Wiślanym oczyma najmłodszych

W sobotę 15 września o godz. 10.00 zapraszamy do Działu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Biblioteki Elbląskiej na inscenizację Bitwy na Zalewie Wiślanym z 15 września 1463 roku. Wezmą w niej udział dzieci, które w wakacje podczas zajęć modelarskich z Pawłem Kulasiewiczem przygotowywały repliki statków, które brały udział w tej wielkiej morskiej bitwie. Wstęp wolny.

Przez całe wakacje na warsztatach modelarskich z Pawłem Kulasiewiczem w Dziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej powstawały modele statków i łodzi, będące replikami tych, które brały udział w jednej z najsłynniejszych bitew morskich z Zakonem Krzyżackich na Zalewie Wiślanym. Chodzi oczywiście o bitwę, która rozegrała się 15 września 1463 roku.

Bitwa rozegrała się pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem Wielkiego Mistrza zakonu Ludwika von Erlichshausena. Trwała cały dzień i zakończyła się wielkim pogromem floty krzyżackiej. Krzyżacy uważali, że zwycięstwo zapewni im przewaga liczebna i jakościowa ich floty, nie przewidzieli jednak, że ich przeciwnicy wykorzystają element zaskoczenia. Udało się bowiem zepchnąć Krzyżaków na płytkie wody zatoki i okrążyć ich statki. Do końca dnia flota Związku Pruskiego przejęła wszystkie okręty nieprzyjaciela. Klęska ta spowodowała, że przewagę na morzu zaczęli posiadać Polacy, a zakon popadł w jeszcze większe problemy finansowe.  Aleksandra Buła Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8444

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.