Inne spojrzenie na osoby z niepełnosprawnością intelektualną

Inne spojrzenie na osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Fot. Adminstrator

Tydzień Osób Niepełnosprawnych obfitują nie tylko w wydarzenia sportowe, a także artystyczne. W CSE „Światowid” odbył się wczoraj (26 maja) wczoraj wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Inni, a tacy sami” , przygotowanej przez elbląskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

– Poprzez zaprezentowane fotografie chcielibyśmy zachęcić do spojrzenia na dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną ponad stereotypami. Zwracając uwagę na ich pasje, marzenia, obowiązki, emocje odzwierciedlające się na ich twarzach – wyjaśnia Agnieszka Łuńska, organizatorka wystawy – Chcielibyśmy wpłynąć na kształtowanie postaw wzajemnego szacunku i otwartości wobec odmienności, uwrażliwiać na piękno ukryte w każdym człowieku, rozwijać u osób niepełnosprawnych poczucie akceptacji samego siebie i swoich kolegów, rozwijać umiejętność dostrzegania własnego piękna i właściwego prezentowania swojej dorosłości, zachęcić rodziców osób niepełnosprawnych intelektuanie do dostrzeżenia i zaakceptowania zmian wiążących się z dorastaniem ich dzieci, chociażby potrzebą zmiany wizerunku adekwatnie do wieku, czy zwracaniem się do swojego dziecka jak do dorosłego – dodaje.

PSOUU Koło w Elblągu działa na terenie naszego miasta od 1992 r. Założone zostało przez rodziców dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, którzy wspólnymi siłami postanowili tworzyć dla nich nową rzeczywistość – warunki do rozwoju fizycznego, poznawczego i społecznego, skierowanego ku samodzielności i niezależności, ku aktywnemu życiu w społeczności lokalnej. Obecnie PSOUU prowadzi trzy placówki wspierające rozwój i poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin: Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

Wystawę do końca maja oglądać można w CSE Światowid, następnie do 7 czerwca w Filii nr 5, Biblioteki Elbląskiej na ul. Rodziny Nalazków.

Po wernisażu, uczestnicy udali się na Scenę na Piętrze, aby wysłuchać Aleksandry Bielskiej, która przybliżyła zebranym ujęcie niepełnosprawności w kinematografii. Spotkanie zwieńczył film dokumentalny „Nasza Klątwa”.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12650

Print Friendly, PDF & Email