IMGW: Będzie gorąco i burzowo

IMGW: Będzie gorąco i burzowo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami i burzami dla dwunastu województw. Ostrzeżenia obowiązują do czwartku.

Przed nami ostatni tydzień wakacji. Pogoda też będzie iście wakacyjna. Dziś w centrum, na południu i zachodzie kraju temperatura poszybuje nawet do 31 stopni.

Jeszcze cieplej będzie jutro. Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Łódź, to miasta, w których prognozowane są 32 stopnie. W okolicach Zielonej Góry synoptycy przewidują aż 33 stopnie. Na zachodzie i południu Polski mogą wystąpić burze. Podobnie będzie w środę i w czwartek.

Ostrzeżenia 2 stopnia dotyczą województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz południowej części kujawsko-pomorskiego, zachodniej części woj. podkarpackiego i południowo-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenia 1 stopnia dotyczą zachodniej i południowej części woj. mazowieckiego oraz centralnej i wschodniej części woj. podkarpackiego.

IMGW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypominają, by podczas upałów (szczególnie w godz. 11:00-16:00) unikać słońca, pamiętać o okryciu głowy i spożywać duże ilości wody.

Podczas burz należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami i jeżeli jest to możliwe – pozostać w domu.

Jeżeli w trakcie burzy jesteśmy w podróży, to pozostańmy w samochodzie – stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

Oprac. Red.
Źródło: IMGW / Rządowe Centum Bezpieczeństwa
Fot. pixabay.com