Iława: Aktywizacja w nowym CAL

Iława: Aktywizacja w nowym CAL

W Iławie otwarto Centrum Aktywności Lokalnej – przestrzeń służącą wsparciu i aktywizacji mieszkańców, która powstała z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym, z niepełnosprawnościami i ich rodzinach, a także dzieciach oraz osobach starszych.

Centrum Aktywności Lokalnej, który powstał po przebudowie dawnej hali przemysłowej przy Zakładzie Karnym, ma powierzchnię ponad 2,3 tys. m2. Swoją przestrzeń znajdą w nim lokalne organizacje i stowarzyszenia. Iławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami będzie prowadziło tu popołudniowe zajęcia w ramach Zespołu Rehabilitacyjno–Terapeutycznego oraz Punktu Wczesnej interwencji z ofertą wsparcia specjalistycznego dla mieszkańców Iławy oraz iławskie Warsztaty Terapii Zajęciowej, które współpracując ze szkołami i przedszkolami organizować będą zajęcia z rękodzieła w nowych pracowniach, m.in. witrażu i fusingu, ceramiki, decoupag’u, krawiecko–hafciarskiej, stolarskiej i innych.

Oprócz tego w obiekcie przy ul. Wiejskiej 2d – bo tam mieści się CAL – znajdować się będzie mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami, które pomóc ma w rozwijaniu samodzielności oraz pozwoli rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami korzystanie z czasowego zastępstwa w opiece w sytuacjach kryzysowych. W budynku nie zabraknie również sali konferencyjnej oraz sali aktywnej rekreacji, gdzie znajdzie się bogate wyposażenie, obejmujące m.in. różnego rodzaju gry takie jak  bilard, cymbergaj, dart, piłkarzyki czy zestaw treningowy ćwiczeń siłowych.

–  Budowa stanowi jedną z trzech części dużego projektu będącego kompleksową rewitalizacją rejonu ulicy Jasielskiej i ma służyć wszystkim  mieszkańcom Iławy. Centrum oferować będzie niedostępne wcześniej możliwości rozwijania własnego potencjału i aktywności. W tym celu specjalnie stworzona została Sala Doświadczania Świata, czyli miejsce na terapię sensoryczną dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami – informuje Urząd Miejski w Iławie.

W obiekcie znajdą się także gabinety specjalistyczne: psychologa, logopedy, pedagoga, lekarza i pielęgniarki oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

– Wymienione możliwości wykorzystania budynku to tylko część jego potencjału. Od momentu otwarcia obiektu będzie on stale wsłuchiwać się w potrzeby korzystających osób i w oparciu o ich potrzeby i sugestie poszerzać ofertę swoich działań – podkreślają urzędnicy.

Źródło i fot. ilawa.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19012