Igrzyska się odbędą? „Wdrożymy wszelkie możliwe środki zaradcze przeciwko COVID-19”

Igrzyska się odbędą? „Wdrożymy wszelkie możliwe środki zaradcze przeciwko COVID-19”
Fot. Pixabay

W miniony piątek w mediach pojawiła się informacja sugerująca, że rząd Japonii skłania się ku odwołaniu Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, które mają się dobyć w tym roku. Bardzo szybko MKOL wydał jednak oświadczenie, w którym zdementował pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje. Na początku lutego mamy poznać pierwsze zasady reżimu sanitarnego, który ma obowiązywać w Tokio.

Po spekulacjach w mediach w piątek (22 stycznia) na temat odwołania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) wydał specjalne oświadczenie.

– IPC, MKOl, Komitet Organizacyjny Tokio 2020 i wszyscy partnerzy wykonawczy są w pełni zaangażowani i skoncentrowani na zapewnieniu bezpiecznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich tego lata. Stanowisko to nie uległo zmianie i zostało dziś ponownie potwierdzone przez MKOl, Komitet Organizacyjny Tokio 2020 i rząd Japonii – czytamy w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

MKOL podkreśla, że już od momentu przełożenia Igrzysk w marcu zeszłego roku wszyscy zaangażowani w ich organizację pracowali nad opracowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych, które mają złagodzić ryzyko zakażenia wśród sportowców i wszystkich osób pracujących przy Igrzyskach.

– Na początku lutego MKOl, IPC i Komitet Organizacyjny Tokio 2020 opublikują pierwsze wydania poradników skierowanych do uczestników Igrzysk. Poradniki te będą dokładnie wyjaśniać, w jaki sposób zamierzamy przeprowadzić letnią imprezę i nakreślą obowiązki każdej osoby uczestniczącej w Igrzyskach, która będzie musiała ich przestrzegać, aby zapewnić bezpieczne zawody – napisano w oświadczeniu.

Organizatorzy IO wskazują jednocześnie, że w porównaniu z marcem 2020 r. wiedzą teraz znacznie więcej o zachowaniu wirusa SARS-CoV-2 i organizowaniu bezpiecznych imprez sportowych podczas pandemii.

– Jesteśmy optymistami, że do czasu Igrzysk, które odbędą się tego lata, liczba codziennych przypadków (zakażeń – red.) będzie znacznie niższa niż podczas tych zimowych miesięcy. Jesteśmy również przekonani, że obszerny program testów, który zostanie uruchomiony przed, w trakcie i po zawodach – jeden z kilku środków, które zostaną podjęte wobec uczestników igrzysk – pomoże zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusa. (…) Każde wydarzenie sportowe, które miało miejsce na świecie od czasu epidemii wirusa, zapewniło nam wszystkim cenne doświadczenia edukacyjne, które nieustannie pomaga kształtować nasze plany dotyczące Tokio – zaznaczono.

Autorzy oświadczeniawskazują, że nie ma wątpliwości co do tego, że Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 będą bardzo różniły się od poprzednich, i że tegoroczne wydarzenie wydaje się w tej chwili bardzo odległe. Przekonują też, że dzięki solidnym środkom i planom, które mają, Igrzyska mogą zostać zorganizowane.

Na posiedzeniu Komisji Wykonawczej MKOl, które odbyło się w lipcu ubiegłego roku, ustalono, że ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 odbędzie się 23 lipca 2021 roku, a program i miejsca igrzysk zostaną odpowiednio zmienione. – Wszystkie zaangażowane strony wspólnie przygotowują się do udanych igrzysk tego lata – podkreślają organizatorzy wydarzenia, przekonując że wdrożone zostaną wszelkie możliwe środki zaradcze przeciwko zakażeniom koronawirusem.

– Będziemy nadal ściśle współpracować z MKOl, Komitetem Organizacyjnym Tokio 2020 i Rządem Metropolitalnym Tokio w ramach przygotowań do bezpiecznych igrzysk tego lata – przekazano.

– Premier Suga wyraził swoją determinację w organizacji igrzysk. Rząd prowadzi serię spotkań koordynacyjnych dotyczących środków przeciwdziałania COVID-19 (…). Wszyscy nasi partnerzy, w tym rząd krajowy, rząd metropolitalny Tokio, MKOl i IPC, są w pełni skoncentrowani na organizacji Igrzysk tego lata. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby przygotować się do bezpiecznych igrzysk – napisali przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020.

Print Friendly, PDF & Email