Igrzyska Paraolimpijskie Ateny 2004

Igrzyska Paraolimpijskie Ateny 2004
Fot. Adminstrator

Olimpiada Przyjaciół  

Dla niepełnosprawnego sport powinien być skutecznym środkiem przywrócenia kontaktu ze światem zewnętrznym i ułatwieniem jego integracji ze społecznością, jako pełnoprawnego obywatela.
Ludwig Guttmann

Już dzisiaj w Atenach
17 września, tradycyjnie w dwa tygodnie po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, rozpoczynają się siódme już Igrzyska Paraolimpijskie, w których wystąpią najlepsi niepełnosprawni sportowcy. W zawodach będzie uczestniczyć około 4000 zawodników ze 130 krajów. Zmagania trwać będą do 28 września.
Tak jak w poprzednich latach,  w Atenach konkurencje paraolimpijskie zostaną rozegrane w tych samych obiektach, w których wcześniej odbywały się Igrzyska Olimpijskie. Niektóre z nich będą jednak najpierw dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych sportowców i widzów. Wioska Paraolimpijska jest częścią Wioski Olimpijskiej.

Początki
Organizatorem pierwszych zawodów sportowych osób niepełnosprawnych był lekarz neurolog, Sir Ludwig Guttmann. W 1948 r. W dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie urządził zawody łucznicze dla 16 inwalidów wojennych  na terenie szpitala Stoke Mandeville w Aylesbury.
Z jego inicjatywy w 1960 odbyły się w Rzymie pierwsze igrzyska paraolimpijskie. Startowało w nich około 400 sportowców poruszających się na wózkach, z 23 krajów.

A później już było z górki
Kolejne igrzyska zostały rozegrane: w Tokio – 1964 r., w Tel Avivie – 1968, w Haidelbergu – 1972, w Toronto w 1976, w Nowym Jorku i Stode Mandeville – 1984, w Seulu – 1988, w Barcelonie – 1992, w Atlancie – 1996, w Sydney – 2000.
W 1976 w Toronto, w igrzyskach po raz pierwszy wystartowali niewidomi, niedowidzący i osoby z amputowanymi kończynami. W 1996 w Atlancie, w 17 dyscyplinach programowych i dwóch pokazowych, rywalizowało 3196 sportowców z 127 krajów. W 2000 roku w Sydney startowało ponad 4000 sportowców ze 128 państw.
Pierwszy start polskich sportowców niepełnosprawnych nastąpił w Haidelbergu w 1972 roku.
Pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie rozegrano w 1976 w Szwecji w miejscowości Ornskoldsvik.

Sport elitarny
Grecki przymiotnik ”para” oznacza ”zamknięty” – Paraolimpiada jest bowiem wydarzeniem elitarnym, zarówno pod względem organizacji, jak i przebiegu zawodów. Niepełnosprawni sportowcy zmagają się w konkurencjach jak np. rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, wyścigi na wózkach, tenis ziemny na wózkach, szermierka.
Jedną z idei Igrzysk Paraolimpijskich jest możliwie jak najściślejsze przestrzeganie zasad poszczególnych dyscyplin olimpijskich.

Symbole, medal i maskotka
Symbolem trwałości idei olimpijskiej, od zawsze, jest święty ogień olimpijski. Podczas trwania starożytnych Igrzysk, w Olimpii święty ogień zapalano na ołtarzu Zeusa, patrona Igrzysk. Zapalenie znicza sygnalizuje rozpoczęcie igrzysk, a jego zgaszenie – ich zakończenie. Sztafeta niosąca ogień olimpijski wywodzi się z konkurencji lekkoatletycznej – biegu z pochodniami – która odbywała się podczas ateńskich Panatenajów.
Ogień przenoszony jest następnie sztafetą biegaczy na miejsce igrzysk. Sztafeta ognia olimpijskiego jest dzisiaj imprezą trwającą kilkadziesiąt dni przed rozpoczęciem igrzysk. Oficjalną maskotką ateńskiej paraolimpiady będzie Proteusz – mitologiczny syn Okeanosa i nimfy Tetydy, Każdy, kto złapał to morskie bóstwo, mógł otrzymać przepowiednię przyszłości. Według Odysei Homera, Proteusz był pasterzem fok u Posejdona boga morza.
Proteusz mógł przybrać dowolną postać. Na czas paraolimpiady zmieni się w konika morskiego.
Każda olimpijska konkurencja będzie oznaczona specjalnym  piktogram. To nawiązanie do sztuki starożytnej Grecji.
Paraolimpijski medal przedstawia ateński Akropol z Partenonem, z drugiej strony  napisy po grecku i w alfabecie Braille’a: Ateny 2004 oraz graficzny symbol paraolimpiady i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W zamyśle Constantinosa Kazakosa, który zaprojektował medal, Partenon – oprócz tego, że symbolizuje Ateny i z nimi się kojarzy – ma wskazywać na korzenie nowoczesnej cywilizacji opartej na demokracji.

Nasi w Atenach
Polacy będą już po raz dziesiąty  reprezentować nasz kraj. W Atenach będzie aż 111-tu polskich paraolimpijczyków. Będą rywalizować w 13 dyscyplinach. Najwięcej mamy  lekkoatletów i pływaków: po 25 reprezentantów. Ponadto będzie 12 -tu zawodników  szermierki na wózkach,  powerlifting – 10 -ciu, tenis stołowy – 9 i łucznictwo – 8, tenis na wózkach  i strzelectwo po 4 -ech, kolarstwo  i jeździectwo po 1-ym reprezentancie.
Po raz pierwszy wystąpi na paraolimpiadzie polska osada żeglarska składająca się z trzech osób.
Wyniki polskich paraolimpijczyków są imponujące. Dotychczas zdobyli oni aż 578 medali, w tym 204 złotych. Na poprzednich igrzyskach Polska zajęła 8 miejsce na świecie z 53 medalami na koncie.

Jeden Komitet, równe szanse
Po raz pierwszy w historii organizacją obu imprez zajmie się ten sam Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich. Stało się tak, by nie stwarzać sztucznego dystansu między sportowcami obu olimpiad. Po raz pierwszy też zrezygnowano z pokrywania przez zawodników kosztów uczestnictwa, by dać wszystkim równe szanse. Nie każdego bowiem stać na opłacenie kosztów wyjazdu na drugi koniec świata. Najważnijszy przecież jest sportowy duch walki a nie ograniczenia finansowe czy jakiekolwiek inne. Organizatorzy paraolimpiad kładą szczególny nacisk na to by zawody nawiązywały do starożytnych igrzysk w których nie liczyły się względy pozasportowe.

Polski Komitet Paraolimpijski z nami od 6 lat
PKPar został powołany w dniu 26.08.1998r. w oparciu o Art. 12 Ustawy o kulturze fizycznej z dn. 18.01.1996 r.
Członkami PKPar-u są:
– Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych ”Start”
– Polskie Towarzystwo Społeczno Sportowe ”Sprawni Razem”
– Polski Związek Tenisa Na Wózkach
– Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
– Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących ”CROSS”  
– Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem
    Polski Komitet Paraolimpijski będąc członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) i Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC) jest jedynym reprezentantem sportu paraolimpijskiego na arenie międzynarodowej; współpracuje z innymi Narodowymi Komitetami Paraolimpijskimi oraz Komitetami organizacyjnymi Igrzysk Paraolimpijskich.

Igrzyska w liczbach
Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach wystąpi 4000 zawodników z 146 krajów. Ponadto paraolimpiadzie towarzyszyć będzie:
2000 osob  – trenerzy, opiekunowie, fizjoterapeuci,
1000 osób obsługi technicznej
2500 przedstawicieli mediów
2500 członków Rodziny Paraolimpijskiej (przedstawiciele IPC, NPCs, VIPs, goście)
15000 wolontariuszy. Przygotowanych jest 7000 miejsc noclegowych w wiosce paraolimpijskiej.

Niech zwyciężą najlepsi!
Dla wszystkich uczestników Igrzyska Paraolimpijskie są najważniejszym wydarzeniem sportowym w ich życiu. Ponad 4000 sportowców zaangażuje się w szlachetne współzawodnictwo, z nadzieją osiągnięcia jak najlepszych wyników i życiowych rekordów – niezależnie od przeciwności.
Naszym sportowcom reprezentujących Polskę w Atenach,  redakcja ”Razem z Tobą” życzy powiększenia dorobku medalowego, zakosztowania smaku zwycięstwa i radości z uprawiania sportu.

A przy okazji… Myślę, że medal należy się wszystkim niepełnosprawnym, którzy co dnia przezwyciężają własne ograniczenia i słabości – i nie poddają się. Oni też są olimpijczykami.  Michał Weiss Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 20

Print Friendly, PDF & Email