Igor Sikorski Sportowcem Roku 2018 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Igor Sikorski Sportowcem Roku 2018 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego
Fot. facebook.com

Rozstrzygnięto 84. Plebiscyt Przeglądu Sportowego! Tytuł Niepełnosprawnego Sportowca 2018 otrzymał Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), brązowy medalista XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Wśród nominowanych do tytułu byli także lekkoatleci Lucyna Kornobys (Start Wrocław) i Michał Kotkowski (Start Poznań).

W roku olimpijskim Igor Sikorski był jedynym paraolimpijczykiem, który zdobył medal podczas zimowych igrzysk. Brąz zdobyty w slalomie gigancie to pierwszy medal w narciarstwie alpejskim od 30 lat, po drugie pierwszy od igrzysk w Vancover, ponieważ w Soczi skromnej reprezentacji paraolimpijczyków nie udało się stanąć na podium.

Dla Sikorskiego statuetka Czempiona obok brązowego krążka przywiezionego z Korei jest szczególną nagrodą. Gala Mistrzów Sportu jest bowiem takim wydarzeniem, w jakim chciałby wziąć udział każdy sportowiec. Zdobycie statuetki to marzenie, które nie spełnia się wszystkim.

– Dziękuję Ministerstwu Sportu i przede wszystkim ministrowi Witoldowi Bańce. Nie byłoby tego sukcesu także, gdyby nie „team” i trener Peter Matiasko. I życzę miłego wieczoru – powiedział tuż po odebraniu statuetki.

Sikorski, który stracił sprawność w wyniku upadku z wysokości blisko 11 lat temu jest jednym z najbardziej znanych parasportowców w naszym kraju. Startuje na siedząco (grupa LW 11) i ściga się na jednej narcie zwanej monoski. Jego motto życiowe „Przyszłość zaczyna się teraz” od lat jest niezmienne.

– Czuję się doceniony przez tę nagrodę. To znaczy, że moje sukcesy zostały zauważone. Motywuje mnie do dalszej pracy. Jestem coraz dalej i będę szedł jeszcze szedł w górę, bo czuję mogę.
Statuetkę Igorowi Sikorskiemu wręczyła dyrektor programowa Telewizji Polsat Nina Terentiew oraz Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim, ubiegłoroczni zdobywcy tytułu. Joanna Mazur podkreśliła, że polska reprezentacja lekkoatletów wygrała klasyfikację medalową podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie. Jak zaznacza, najważniejsza jest jednak impreza czterolecia.
– Upór, ciężka praca i determinacja dała Igorowi medal – dodała Mazur.
Swojego zadowolenia nie krył także Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Szeliga w przeszłości startował bowiem w igrzyskach paraolimpijskich właśnie w narciarstwie alpejskim i był także trenerem Sikorskiego na początku jego kariery.
Redakcja „Przeglądu Sportowego” do tytułu najlepszego sportowca niepełnosprawnego wytypowała troje zawodników. Oprócz Igora Sikorskiego wybrano dwoje lekkoatletów: Lucynę Kornobys i Michała Kotkowskiego.

Paulina Malinowska-Kowalczyk / paralympic.org.pl

Print Friendly, PDF & Email