Hiszpański minister zdrowia: Pandemia COVID-19 nie minie w 2021 roku

Hiszpański minister zdrowia: Pandemia COVID-19 nie minie w 2021 roku
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa uważa, że pomimo planowanych masowych szczepień przeciw koronawirusowi nie należy się spodziewać, aby pandemia ustąpiła w 2021 roku. Początek szczepień minister nazwał wstępem do pokonania COVID-19.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Madrycie Illa wyjaśnił, ze Hiszpania już finalizuje procedury związane z rozpoczęciem ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Potwierdził też swoją wypowiedź dla niedzielnego wydania gazety „Diario Vasco”, w której zaznaczył, że szczepienia będą dopiero początkiem walki z COVID-19.

– Rozpoczęcie programu szczepień będzie uderzeniem w wirusa, ale w 2021 roku nie powinniśmy spodziewać się zakończenia pandemii – stwierdził Illa.

Szef resortu zdrowia Hiszpanii wskazał, że spodziewana w styczniu inauguracja szczepień będzie dopiero „światełkiem w tunelu”. Dodał też, że luzowanie obostrzeń epidemicznych przed końcem 2020 roku nie jest wskazane z uwagi na możliwość nadejścia kolejnej fali zakażeń.

– Jeśli teraz zaczniemy folgować, pozwalając na podróżowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia, będziemy później zmuszeni do wprowadzania drastycznych decyzji – dodał Illa.

W poniedziałek dziennik „El Mundo” poinformował, że na początku grudnia ministerstwo ds. praw socjalnych i Agendy 2030 zaprezentowało władzom regionów raport dotyczący zgonów w hiszpańskich domach seniorów. Wynika z niego, że w czasie pierwszej fali pandemii w placówkach tych zmarło około 20 tys. osób, czyli 6 proc. ich podopiecznych.

Zarówno „El Mundo”, jak i telewizja TVE, przypominając o rozbieżnościach w restrykcjach zalecanych przez resort zdrowia i egzekwowanych przez wspólnoty autonomiczne, zaznacza, że dotychczas niektóre regiony podawały w wątpliwość szacunki ministerstwa zdrowia dotyczące liczby zmarłych w domach spokojnej starości oraz ogólnej liczby ofiar śmiertelnych.

Ze statystyk rządu Hiszpanii wynika, że dotychczas wskutek COVID-19 zmarło w kraju ponad 46,2 tys. osób.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email