Hiszpański minister: Możemy produkować szczepionkę na COVID-19 już na jesieni

Hiszpański minister: Możemy produkować szczepionkę na COVID-19 już na jesieni
Fot. Pixabay

Minister nauki Hiszpanii Pedro Duque ogłosił w czwartek, że w jego kraju prowadzonych jest pięć bardzo zaawansowanych prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Zapowiedział, że na jesieni Hiszpania może stać się znaczącym dostawcą szczepionki z wielomilionową produkcją.

W rozmowie z agencją Europa Press Duque wyjaśnił, że już w „ostatnich miesiącach tego roku” należy spodziewać się opracowania szczepionki, która będzie wytwarzana w hiszpańskich zakładach farmaceutycznych. Stan prac naukowych uznał za zaawansowany. Zdradził, że są one w fazie testów na ludziach.

– Hiszpańskie fabryki mogłyby produkować już w ostatnich miesiącach tego roku miliony szczepionek – powiedział Duque zaznaczając, że równocześnie prowadzona byłaby ich sprzedaż na całym świecie.

W środę hiszpańskie ministerstwo nauki i innowacji zatwierdziło kolejną państwową pomoc dla ekip pracujących nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Nowy pakiet finansowy o wartości 5,6 mln euro trafi do 13 zespołów naukowych.

Z kolei w czwartek Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN) opublikowało badanie, z którego wynika, że u blisko 60 proc. pacjentów hospitalizowanych w Hiszpanii z powodu zachorowania na COVID-19 zaszły zmiany neurologiczne. Wśród nich najpowszechniejsze to utrata węchu, zmiana w poczuciu smaku, a także mdłości i zawroty głowy.

Innymi zaobserwowanymi u chorych zmianami neurologicznymi były m.in. bóle migrenowe, udar mózgu, dysautonomia, epilepsja, zapalenie mózgu oraz mialgia.

Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email