Hiszpania: Zabrakło szczepionek dla kilkuset medyków szpitala wojskowego w Madrycie

Hiszpania: Zabrakło szczepionek dla kilkuset medyków szpitala wojskowego w Madrycie
Fot. Pixabay

W szpitalu wojskowym w Madrycie zabrakło szczepionek przeciwko COVID-19 dla ponad 100 pracowników personelu medycznego. Niedobór, jak wskazują w sobotę hiszpańskie media, to efekt szczepień, którym poza kolejnością poddali się w ostatnich dniach wysocy rangą oficerowie sił zbrojnych i żandarmerii.

Jak ustalił stołeczny dziennik „El Mundo”, choć zdecydowana większość personelu szpitala wojskowego została już zaszczepiona, to przypadek tej placówki medycznej dowodzi, że osoby wykorzystujące swoje pozycje i znajomości do szczepienia się poza kolejnością „działają na szkodę medyków walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu”.

W sobotę rano szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska potwierdził, że zdymisjonował jednego z wysokich rangą oficerów żandarmerii, który zaszczepił się w Madrycie poza kolejnością.

Zdymisjonowany oficer wchodził w skład grupy wojskowych i żandarmów, którzy w ostatnich dniach poddali się szczepieniu nie mając do tego prawa. Wśród nich był m.in. dowódca generalny sił zbrojnych generał Miguel Angel Villarroya, od którego minister obrony Margarita Robles zażądała już złożenia wyjaśnień.

Sygnalizowane w wielu regionach przypadki nadużyć podczas szczepień dotyczą również kilkuset urzędników szczebla regionalnego i gminnego oraz członków ich rodzin.

W sobotę premier rządu wspólnoty autonomicznej Walencji Ximo Puig potwierdził, że na terenie jego regionu ponad 200 dawek szczepionki trafiło „do niewłaściwych osób”. Szef władz regionalnych zaproponował miejscowym służbom medycznym, aby osobom, którym udało się zaszczepić poza kolejnością, nie przydzielać „za karę” drugiej dawki.

Wprawdzie w sobotę ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie opublikowało dobowego bilansu dotyczącego zachorowań na COVID-19, ale z komunikatów służb medycznych większości regionów wynika, że liczba nowych infekcji oraz zgonów rośnie. W piątkowym raporcie ministerstwa dobowa liczba infekcji była bliska 43 tys.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email