Hiszpania: Ponad 25 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby

Hiszpania: Ponad 25 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby
Fot. Pixabay

Ostatniej doby liczba infekcji koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii 25 tysięcy – ogłosiło w piątek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju, wskazując na nasilanie się epidemii niemal we wszystkich regionach.

Resort zdrowia sprecyzował, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba zakażeń wzrosła o ponad 25,4 tys. do łącznego poziomu 2,05 mln przypadków.

Nienotowaną dotychczas dobową liczbę nowych infekcji potwierdzono w Estremadurze, na zachodzie kraju, a także na archipelagu Balearów. Podczas minionych 24 godzin zanotowano tam odpowiednio 1193 i 707 zakażeń. W obu tych regionach oraz we wspólnocie autonomicznej Madrytu liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców przekracza już poziom 500.

Jak wskazało ministerstwo zdrowia w całym kraju podczas minionej doby rosła też liczba zgonów po infekcji koronawirusem. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem przybyło 350 ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2, a w sumie zmarło już w Hiszpanii ponad 51,8 tys. zakażonych osób.

Według statystyk służb medycznych Hiszpanii w szpitalach przebywa obecnie blisko 15 tys. chorych na COVID-19. Wśród nich 2,3 tys. leczy się na oddziałach intensywnej terapii.

W wieczornym komunikacie resort zdrowia poinformował, że wraz z nadejściem trzeciej fali koronawirusa służby medyczne zintensyfikowały szczepienia obywateli Hiszpanii przeciwko COVID-19.

– Tempo szczepień wzrosło. Dotychczas zaszczepiono już blisko 278 tys. osób, co oznacza wykorzystanie 37,4 proc. dawek dostarczonych przez firmę Pfizer. Tylko podczas ostatniej doby zaszczepiono 70,6 tys. osób – oszacował resort zdrowia. (PAP)

Marcin Zatyka
Print Friendly, PDF & Email