Grypa atakuje Europę, ale w tym roku jest szansa ochrony

Grypa atakuje Europę, ale w tym roku jest szansa ochrony
Fot. Adminstrator

Sezon epidemiczny grypy trwa od 1 października roku poprzedniego do 30 kwietnia roku następnego.

W całej Europie odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na grypę; także w Polsce coraz więcej osób zgłasza się do lekarza. ECDC – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca poddawanie się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie sezonowej. Dotyczy to szczególnie osób z grup ryzyka – cierpiących na choroby przewlekłe i starszych, a także pracowników służby zdrowia.

Osoby, które zachorowały powinny udać się do lekarza i unikać bliskiego kontaktu z innymi. Wszyscy powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny tj. częste mycie rąk.

W ostatnich tygodniach grudnia ubiegłego roku liczne kraje zachodniej i południowej Europy poinformowały o znacznym wzroście liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i ostrych zakażeń układu oddechowego. W 3 z tych krajów – Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii – liczba konsultacji lekarskich była znacznie wyższa niż zarejestrowana w szczycie zachorowań podczas poprzednich 2 sezonów zimowych.

W Polsce, jak poinformował ostatnio Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, w województwie kujawskim-pomorsko w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego (1-7. 01.2009 r.) – w kolejnym (08-15.01.2009 r.) odnotowano ponad 4-krotnie więcej zgłoszeń przypadków zachorowań.

Jest jednak w tym wszystkim jedna dobra wiadomość: Opierając się na charakterystyce antygenowej i genetycznej wirusa krążących uznano, że wirusy znajdujące się w tegorocznej szczepionce przeciwko grypie odpowiadają wirusom krążącym w środowisku. Szczepionka ta więc stanowi skuteczną ochronę przed zachorowaniem lub przynajmniej pozwoli na znaczne złagodzenie przebiegu choroby.

W tym sezonie bowiem rozpoznawano przede wszystkim zakażenia wywołane wirusem grypy typu A H3N2. Szczep ten wywołał ostrą epidemię w ostatnim sezonie (2007/2008) w Ameryce Północnej, a także w części półkuli południowej w sezonie zimowym 2008. Doświadczenia z poprzednich epidemii wskazują, że wirus grypy A H3N2 powoduje zachorowania o cięższym przebiegu niż wirusy typu A H1N1 i wirusy typu B.

Ponieważ rozprzestrzenianie się epidemii grypy z Europy zachodniej na Wschód było dotychczas obserwowane przez większość sezonów epidemicznych (ale nie wszystkich) dlatego prawdopodobne jest, że w nadchodzących tygodniach grypa sezonowa będzie rozprzestrzeniała się i nasilała w środkowej, wschodniej i północnej Europie.

Uwzględniając powyższe ECDC zaleca poddawanie się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie sezonowej. Dotyczy to szczególnie osób z grup ryzyka – cierpiących na choroby przewlekłe i starszych, a także pracowników służby zdrowia. Ponadto osoby, które zachorowały powinny udać się do lekarza i unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Wszyscy powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny tj. częste mycie rąk.

Ponadto trzeba pamietać, że sezon epidemiczny grypy trwa od 1 października roku poprzedniego do 30 kwietnia roku następnego.
http://www.pwisbydgoszcz.pl/  Oprac. EszC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3272

Print Friendly, PDF & Email