Grudziądz: Zapukaj do sąsiada. Sprawdź, czy u niego wszystko dobrze

Grudziądz: Zapukaj do sąsiada. Sprawdź, czy u niego wszystko dobrze

W związku z wyjątkowymi upałami, które nawiedziły nasz kraj apelujemy, by w ramach projektu „Wczujmy się w klimat” zapukać do sąsiada.

Upały, które występują w tym roku już od kwietnia mają istotny bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie ludzi. W trakcie fal upałów może dojść do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. To, jak reaguje nasz organizm na wysoką temperaturę zależy od wielu czynników, w tym od wieku, stanu zdrowia, diety, czy statusu społeczno–ekonomicznego. Upały są szczególnie niekorzystne dla osób chorujących na choroby układów krążenia i oddechowego. Osoby te w sytuacji podczas fal upałów mogą wymagać specjalnej opieki. Pomocy potrzebują przede wszystkim osoby samotne, starsze, korzystające z pomocy społecznej oraz osoby z niektórymi niepełnosprawnościami.

– Fale upałów są bardziej dotkliwe w obszarach zurbanizowanych o wysokim stopniu akumulacji ciepła i utrudnionej wymianie powietrza, co ma istotny wpływ na brak możliwości wystarczającego wychłodzenia nocą. Noce tropikalne, gdy dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 20o C są dla organizmu dużym obciążeniem – mówi Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Już teraz możemy wspierać osoby potrzebujące pomocy w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej. Nawet bardzo sprawne służby miejskie i ratownicze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, szczególnie w sytuacji nasilania się zagrożenia. Wystarczy zapukać do naszych sąsiadów i zapytać, czy wszystko w porządku, a w przypadku jakiegoś zagrożenia wezwać pomoc. 

  Biuro Prezydenta m. Grudziądz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18572