Grudziądz: Przegonić raka

Grudziądz: Przegonić raka

Regionalny Szpital Specjalistyczny oraz Fundacja DKMS zapraszają w sobotę, 15 września na wydarzenie pn. „Przegonić raka. Rejestracja dawców szpiku kostnego”. Akcję zaplanowano na Marinie w godz. 10.00–16.00.   Na początku wystartuje sztafeta biegaczy dookoła miasta. Trasa liczy 35 km.

W pierwszej, symbolicznej zmianie sztafety na odcinku kilkuset metrów, pobiegną osoby, które straciły swoich bliskich z powodu choroby nowotworowej. Potem pałeczkę przejmą biegacze Akademii Biegania, którzy okrążą całe miasto. W ostatniej – na metę wbiegną osoby, które wygrały walkę z rakiem m.in. dzięki przeszczepom szpiku. Sztafeta jest symbolem wsparcia i solidarności z chorymi, którzy walczą z chorobą nowotworową.  

Podczas trwania rejestracji zaplanowano także wykłady: – „Na ratunek w odległych krajach” – Agnieszka Racka, lekarz Oddziału Ratunkowego, – „Dieta w walce z nowotworem” – Natalia Mogiłko, dietetyczka Szpitala, – „Przeszczep szpiku szansą na życie” – Grażyna Semeńczuk, lekarz hematolog Szpitala.  

Ponadto na scenie wystąpi: Państwowa Szkoła Muzyczna, Agata Misiak, Gosia, Krzychu i Wojtek oraz Maciej Gburczyk i uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgrowie.  

Osoby, które się zarejestrują i ich bliscy będą mogły też przebadać swoje serce i aortę. Specjalistycznym sprzętem badania te będzie wykonywał kardiochirurg Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Radomir Skowronek.   W osobnej sali dzieci będą mogły pobawić się w „Szpital dla misia”, gdzie zbadają pluszaki, założą im opatrunki. Maluchy poskaczą też na trampolinach z Fit and Jump Marina Girls.  

Z kolei na sali rejestracji i wykładowej przygotowany będzie słodki poczęstunek, kawa i grochówka. Przed Mariną staną pojazdy pogotowia i straży pożarnej, które będą mogli zobaczyć najmłodsi.   Gdy ok. godz. 13.00 zakończy się sztafeta pokrojony zostanie wielki tort dla zarejestrowanych i osób im towarzyszących. Na finał imprezy, o godz. 15.45, uczestnicy zaśpiewają wspólnie specjalnie przygotowaną piosenkę pt. „Naucz innych pomagać”.   W przygotowanie wydarzenia włączyły się również: Stowarzyszenie Nowe Różowe Okulary, Marina Grudziądz oraz Akademia Biegania.

  Biuro Prezydenta Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18788