Gorsze warunki na drogach - uwaga na pieszych !

Gorsze warunki na drogach - uwaga na pieszych !

Pogorszyły się warunki atmosferyczne, częściej pada deszcz, szybciej zapada zmrok. Wpływa to na bezpieczeństwo na drodze. Z policyjnych statystyk wynika, że wielu kierowców nie pamięta o skutkach nagłego hamowania na mokrej nawierzchni. Ten okres jest także szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.

W województwie warmińsko-mazurskim piesi uczestniczą rokrocznie w około 23% wypadków drogowych. Konsekwencje udziału w takim zdarzeniu są zawsze tragiczne dla pieszego. To właśnie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza teraz, kiedy szybko zapada zmrok a drogi są najczęściej bardzo śliskie.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednym z priorytetów policji elbląskiej. Rokrocznie podejmowane są liczne przedsięwzięcia ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa i wzrost świadomości komunikacyjnej tej grupy użytkowników dróg. Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.

Pamiętajmy, że pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego to mniej wypadków i ludzkich tragedii. Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze. W okresie jesienno-zimowym policja będzie prowadzić działania polegające na wzmożonym nadzorze nad ruchem niechronionych uczestników dróg.    KMP Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6071

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.