Gdynia: Zostań w wakacje dawcą krwi!

Gdynia: Zostań w wakacje dawcą krwi!
Fot. Sylwia Krzeszewska, Stowarzyszenie KrewAktywni

Stowarzyszenie KrewAktywni informuje, że w tej chwili w Centrum Krwiodawstwa brakuje praktycznie każdej grupy krwi. Taka sytuacja to stały punkt wakacji, ponieważ wielu dawców wyjeżdża lub spędza czas na plaży.

Sezon urlopowy utrudnia też wzięcie dnia wolnego, nie ma zbiórek krwi na uczelniach i w zakładach pracy. Tylko choroby, które wymagają transfuzji nie robią sobie „wakacji”. Niestety krwi nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym jej źródłem jest organizm zdrowego człowieka.

Kto może zostać honorowym krwiodawcą?

Krew może oddać osoba zdrowa, w wieku 18-60 lat, ważąca minimum 50 kilogramów i niemająca do tego przeciwwskazań. Nie trzeba wcześniej robić żadnych badań, ponieważ będą one wykonane na miejscu w punkcie krwiodawstwa. Oczywiście jeśli istnieje ryzyko, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, nie będziemy mogli zostać potencjalnym dawcą krwi.

– Obecnie brakuje krwi w każdej grupie i to nie tylko u nas. Taka sytuacja występuje w całej Polsce – informuje Lechosław Dzierżak ze Stowarzyszenia KrewAktywni.

Na pierwszym planie piłka z napisem "oddaj krew", na drugim planie dłonie ściskające piłeczki na tle plaży
Fot. gdynia.pl

– Dlatego zachęcamy, aby nie zapominać o krwiodawstwie w czasie wakacji. Jeśli możemy, to udajmy się do stacji pobrań w Gdyni Redłowie lub w Gdańsku we Wrzeszczu. Zaprośmy też naszych gości, rodzinę i znajomych, którzy spędzają wakacje w Trójmieście. A jeśli sami przebywamy poza Gdynią, zgłośmy się do centrum krwiodawstwa, w miejscu gdzie spędzamy wakacje. Takie punkty znajdują się w całym kraju – dodaje Dzierżak.

Jak często można oddawać krew?

Przerwa pomiędzy donacjami wynosi minimum 8 tygodni. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Średnio wychodzi co 3 miesiące, ale my zachęcamy, aby dostosowywać ten czas do możliwości swojego ciała i zapotrzebowania szpitali. Inna sprawa, że w sezonie letnim takie zapotrzebowanie jest bardzo wysokie – mówi Dzierżak.

Czasowe ograniczenie w możliwości oddania krwi stanowi: alkohol (trzeba być trzeźwym minimum dobę wcześniej) oraz godzinę przed nie można palić papierosów. Aspiryna i niektóre leki wykluczają dawcę na pięć dni, usunięcie zęba na tydzień, a nowe tatuażu lub kolczykowania na cztery miesiące.

Możemy też zostać czasowo wykluczeni, jeśli wróciliśmy z kraju, w którym odnotowano wysoki poziom chorób zakaźnych.

W przypadku kobiet dodatkowym ograniczeniem jest miesiączka i trzy dni po jej zakończeniu. Po ciąży i karmieniu piersią – pół roku.

Kto się nie zakwalifikuje?

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2 do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby, które:

  • przebywały poza za granicą poza terenem UE oraz w następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Holandia, Hiszpania, Islandia, Malta, Luksemburg, Rumunia czy Szwecja,
  • są poddane kwarantannie,
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,
  • miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji,
  • mają objawy infekcji dróg oddechowych,
  • mają podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 37,3 stopni).

W takich przypadkach dyskwalifikacja wynosi co najmniej czternaście dni. Wszyscy chętni Przed wejściem do Centrum Krwiodawstwa są poddawani wstępnej weryfikacji.

Osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 mogą także oddawać osocze. Kiedy? Po ustąpieniu objawów i minimum po dwóch tygodniach od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Ambulans pod Urzędem Miasta w Gdyni

W Gdyni wszyscy chętni do pomocy mogą również oddać krew 27 sierpnia, w godzinach 9:00-13:00 w specjalnym ambulansie przy Urzędzie Miasta na al. Marszałka Piłsudskiego. Turyści oczywiście mile widziani!

Grafika przedstawiająca grupy krwi i aktualny stan zapasów
Fot. gdynia.pl

Więcej informacji na temat oddawania krwi można znaleźć na stronie Stowarzyszenia KrewAktywni.

Magdalena Śliżewska
Fot. Sylwia Krzeszewska, Stowarzyszenie KrewAktywni / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email