Gdynia: Zbadaj się za darmo

Gdynia: Zbadaj się za darmo
Fot. UM Gdynia

Najwyższa pora, by sprawdzić swoje zdrowie! Jeszcze tylko przez pięć miesięcy można skorzystać z darmowych badań, które chronią mieszkańców Pomorza przed rakiem jelita grubego i rakiem szyjki macicy.

Kończy się projekt, dzięki któremu od 2018 roku ponad 6,5 tysiąca kobiet wykonało darmowe badania cytologiczne, a blisko 4 tysiące mieszkańców Pomorza – darmową kolonoskopię. To profilaktyka na wagę złota, która może pomóc w szybkiej diagnozie i skutecznym leczeniu dwóch groźnych nowotworów – raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Dodatkowo poszerza społeczną świadomość na temat tych schorzeń.

Mieszkańcy województwa pomorskiego, w tym Gdyni, mają jeszcze tylko pięć miesięcy na skorzystanie z bezpłatnych badań. Organizatorzy zachęcają do poświęcenia chwili dla własnego zdrowia. Aby skorzystać z diagnostyki, trzeba spełnić założenia projektu.

Dla badań cytologicznych:

aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat
mieszkające w województwie pomorskim
w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem telefonu 58 727-01-30.

Dla kolonoskopii:

aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego
w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego)
w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego)
w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi)
osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem telefonu 58 727-01-30.

Badania realizuje spółka Copernicus Profilaktyka. Założenia obu projektów to wydłużenie aktywności zawodowej pomorzan przez profilaktykę nowotworów. Są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Print Friendly, PDF & Email